strona główna
survival
patenty
rośliny jadalne i użytkowe, galeria
tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki
nowości
zrób to sam
filmy i programy, aktualnie w TV
sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć?
jedzenie
o autorze
umiejętności podstawowe i zaawansow.
spis treści, słownik, szukaj

Filtr węglowy

Pomysł i wykonanie filtra: Paweł Włodarski "Pablo"

Zdobycie wody w naszym klimacie nie jest wielkim kłopotem. Dopiero uczynienie jej zdatną do spożycia może być problemem. Nie żyjemy w tropikach a mimo to w wodzie mogą być różne zarazki i pasożyty (pochodzące np z kału zwierząt) oraz związki chemiczne wypłukiwane z pól uprawnych. W rozdziale o uzdatnianiu wody dosyć obszernie pisałem na ten temat. Jednym z lepszych filtrów jest filtr węglowy, jednak zrobienie go "na poczekaniu" i "na kolanie" w terenie jest trudne.

Dlatego początkującym survivalowcom proponuję wykonać prosty i tani filtr węglowy pomysłu "Pablo":

Użytkowników tak zbudowanego filtra chcę tylko uprzedzić:

  1. Filtry Brita i Anna były projektowane do uzdatniania wody KRANOWEJ a więc raczej bez zanieczyszczeń mechanicznych. Żeby przedłużyć żywotność filtra - nie wlewajcie mętnej wody prosto do filtra, bo szybko się zamuli i przestanie filtrować. Wystarczy wcześniej przepuścić brudną wodę przez bandanę lub koszulkę, żeby odcedzić większość zawiesiny.
  2. Jeśli macie podejrzenia, że w wodzie jest rozpuszczonych dużo nawozów - nabierzcie wody w innym miejscu.
  3. Filtr węglowy dobrze filtruje zanieczyszczenia chemiczne i mechaniczne (zawiesiny). Z zanieczyszczeniami biologicznymi radzi sobie gorzej - po wszystkim i tak trzeba wodę przegotować...
  4. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej jest taki filtr powiesić - wtedy się nie przewróci i nie trzeba go trzymać w ręku.


do góry strony