strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Co zrobić, żeby przejść całą trasę "Harpagana"?
Udzielę Ci kilku rad. Może nie zagwarantują Ci zwycięstwa, ale na pewno ułatwią dotarcie do mety. Nie są to rady dla "biegaczy", którzy chcą wyśrubować swój kolejny rekord, a raczej dla turystów, dla których harpaganowa setka jest wyczynem i próbą sił. Również dla tych, którzy idą "tylko na pierwszą pętlę" (bo 50 km to też niezły wynik).

O samym "Harpaganie"

Pierwszy Rajd Harpagan odbył się w 1989 roku. Zorganizowałem go razem z harcerzami 158 Gdańskiej Drużyny Harcerskiej, której byłem drużynowym. Od tego czasu Harpagany odbywały się co pół roku (z przerwą na moją służbę wojskową). Na początku szedłem na trasie razem z uczestnikami - później już musiałem poświęcić się organizacji. Przez lata zmieniali się organizatorzy i współorganizatorzy Rajdu:

Pierwsze Harpagany były zwyczajnie rajdem turystycznym po wyznaczonej trasie - bez pętli i możliwości przechowania bagażu. Wszystko trzeba było nosić ze sobą. I pewnie dlatego wyniki były gorsze (np. mój najlepszy wynik - 72 km). Do tej pory nie udało mi się przejść całego dystansu "Harpagana". Pierwszą osobą, która przeszła całą setkę w wyznaczonym czasie był Michał Zaglaniczny "Goryl". Udała mu się ta sztuka, bo wystartował "na lekko" a w dodatku część jego bagażu niósł jego brat "Dyzio".

Obecnie na Harpaganie funkcjonują: start, meta, półmetek z szatnią i zwózka "padliny". Dlatego pokonanie "setki" jest łatwiejsze a cały rajd przyjaźniejszy dla uczestników.

Oficjalna strona Rajdu Harpagan.

Wywiad z pomysłodawcą i założycielem Rajdu Harpagan.


Przygotowania przed "Harpaganem"

Przygotowania są konieczne, jeśli chcesz przejść setkę. Jeśli jesteś zwyczajnym turystą i nie chodzisz na bardzo długie dystanse - nie licz na zwycięstwo. Owszem, zdarzają się ludzie, którzy przychodzą pierwszy raz na H. i przechodzą setkę. Ale to są ludzie rozchodzeni, przygotowani do rajdu przez udział w innych marszach, z odpowiednim doświadczeniem i kondycją.


Na rajdzie - przed startem na trasę


Na trasie "Harpagana"


Na bazie rajdu - po zejściu z trasy


Po "Harpaganie" - przed następnym razem


Najlepsze hasło na "Harpagana": IDĘ NA MAKSA!


Na sróty po stronie:

do góry strony do poprzedniej strony