strona główna
survival
patenty
rośliny jadalne i użytkowe, galeria
tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki
nowości
zrób to sam
filmy i programy, aktualnie w TV
sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć?
jedzenie
o autorze
umiejętności podstawowe i zaawansow.
spis treści, słownik, szukaj
Napisz do autora strony

Przez pewien czas zastanawiałem się, jak pokazać cudze pomysły nie naruszając przy tym zbytnio praw autorskich. I wyszło mi coś takiego. Nikt nie może mi zarzucić, że naśladuję innych lub przypisuję sobie cudze wynalazki:

Jeśli jednak ktoś uważa, że naruszyłem jego prawa używając jego zdjęć do rekamowania jego strony - proszę o kontakt.

Jednocześnie zapraszam czytelników mojej strony do współredagowania tej rubryki..


Samorobny scyzoryk (pocket knife)

Mając trochę narzędzi i cierpliwości można sobie zrobić nie tylko nóż ze złomu ale i dwuostrzowy składany scyzoryk. Udowodnił to Bob Gillis na stronie www.primitiveways.com. Z rurki PCW zrobił oprawkę. PCW daje się łatwo wyginać po podgrzaniu. Dwa ostrza zrobił z brzeszczotu piły. Jedno ostrze ma spiłowane ząbki i jest normalnym nożem. W drugim ostrzu zostały oryginalne ząbki. Wszystko zostało połączone metalowym nitem. Brak tu co prawda sprężyn i blokad, ale to przecież survival!
Orginalny scyzoeyk został zrobiony przy pomocy fachowych narzędzi - pił, pilników i szlifierek - ale sądzę, że w sytuacji awaryjnej można tego dokonać o wiele bardziej prymitywnymi narzędziami. Problemem mogłyby być materiały, ale w dobie zaśmieconych lasów znalezienie kawałka metalu i rurki PCW nie jest niemożliwe.


survival_zielona_kuchnia