strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj
Napisz do autora strony

Bardzo wielu młodych ludzi interesuje się survivalem. I mimo, że każdy z nich ma jakieś (swoje własne) wyobrażenie survivalu - mają kłopot, bo chcąc uprawiać survival, nie wiedzą od czego zacząć. Ostatnio dotarło do mnie kilka e-maili od ludzi, którzy chcieli się dowiedzieć, jak zacząć? A że jestem leniwy i nie chce mi się odpowiadać każdemu z osobna - piszę poniższy tekst:


Gdzie mieszkasz?

Początek 1 (tzw. false beginning)

Jacek Pałkiewicz zapytany o to, jak przeżyć przygodę? odpowiedział: Wyjść z domu. Inny z moich znajomych (bodajże Kris) podaje taki sposób na rozpoczęcie survivalu: "Weź ubranie, nóż, zapałki. Idź do lasu i wytrzymaj tam tak długo, jak się da. A następnym razem zrób to o jeden dzień dłużej. I znowu..."
Jednak moim zdaniem jest to survival organizowany "na wariata", zupełnie bez planu. Może jest to dobry pomysł dla doświadczonych "wyjadaczy", jednak początkujący survivalowcy, postępując w ten sposób tylko proszą się o kłopoty. Bez żadnego doświadczenia nawet rozpalenie ognia może być wielkim problemem. I dlatego proponuję zacząć inaczej:


Początek 2 (tzw. real beginning)

Gdzie pojechać?

Przygodę z survivalem można (i trzeba) zacząć od kilku elementów:

  1. Czytania odpowiedniej literatury (lepiej) i/lub stron internetowych (gorzej)
  2. Planowania i myślenia
  3. Kompletowania sprzętu
  4. Znalezienia towarzystwa
  5. Wyruszenia w teren

Można to robić niemal w dowolnej kolejności lub równocześnie. Jednak porządne działania survivalowe powinny się składać ze wszystkich powyższych elementów. Często jednak spotyka się zapaleńców, którzy zaczynają od punktu trzeciego i kończą na czwartym-piątym (z całkowitym pominięciem pierwszego i drugiego). Znałem też teoretyków, którzy zaczęli od pierwszego punktu i drugiego ale nigdy nie wyruszyli w teren...

Jeśli jesteś początkującym survivalowcem bez żadnego doświadczenia - ani turystycznego, ani harcerskiego - powinieneś (według mnie) przyjąć wersję minimalną: Trochę teorii (np. jedna książka), krótkie planowanie, szybkie pakowanie, towarzystwo niekonieczne. I hajda w teren. Na początek wystarczy wyprawa jednodniowa (bez noclegu) do pobliskiego lasu.
Można też inaczej - obejrzeć kilka programów Raya Mearsa skompletować JAKIŚ ekwipunek i wyruszyć w teren, żeby spróbować tego co on. Wtedy jednak ryzyko porażki jest większe - dlatego nie polecam tego sposobu.

Internet daje początkującym survivalowcom możliwość zdobycia potrzebnej informacji bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy przeczytać kilka stron internetowych a na jednym z kilku forów zadać pytanie. Ale tutaj udzielę małego ostrzeżenia:
Najbardziej renomowanym polskim forum survivalowym jest Forum ReconNet. A im bardziej renomowane forum tym jego uczestnicy gorzej reagują na głupców i leni. Dlatego, zanim zadasz tam pytanie "Od czego mam zacząć survival?" czy "Który z noży za 30zł mam wybrać?" lub równie inteligentne "Gdzie kupić dobry plecak?" - użyj opcji "Szukaj" bo pewnie ktoś już je zadał wcześniej. Jeśli tego nie zrobisz - zbłaźnisz się. Ludzie od razu rozpoznają że jesteś leniem, któremu nie chce się trochę poszukać tylko woli zawracać innym głowę. Nikt (w tym szacowne grono forumowe) nie lubi po raz setny odpowiadać na pytanie, które nie zostałoby zadane, gdyby ktoś (czyli pytający) choć trochę pomyślał. Powiem wprost: Survival jest dla ludzi myślących i
jeśli nie wiesz, gdzie kupić plecak to nie bierz się za survival, bo pewno będzie dla Ciebie za trudny.


Wyposażenie dla początkujących

Wbrew powszechnym mniemaniom (nieuświadomionego) społeczeństwa, żeby rozpocząć przygodę z survivalem nie potrzeba ani pieniędzy ani żadnego specjalnego wyposażenia. Większość podstawowego wyposażenia każdy ma w domu. Na pierwsze wyprawy survivalowe proponuję zabrać:

Rzeczy bez których można się obyć na pierwszych wyprawach to większość przedmiotów zapisanych w każdym spisie:


Pierwsze wyjście w teren

Gdy już skompletujesz swoje wyposażenie, możesz ruszać na swoją pierwszą wyprawę survivalową.

Ale możesz również wyruszyć z byle jakim sprzętem: Nóż, zapałki, zegarek zamiast kompasu a wydruk z komputera zamiast mapy. I, szczerze powiedziawszy, więcej się nauczysz w tym drugim przypadku. Gdy będziesz miał minimalny sprzęt - nauczysz się improwizować. A gdy będziesz miał dużo sprzętu - nauczysz się tylko polegać na sprzęcie.
Prawdziwy survival nie opiera się na sprzęcie, tylko na myśleniu i umiejętności improwizacji.

Pamiętaj, że w sytuacji awaryjnej (Wielka Próba) najpewniej nie będziesz miał tego całego sprzętu (tylko to co w kieszeniach). A wtedy przydadzą się doświadczenia z czasów kiedy jeździłeś bez "wypasionego" sprzętu i radziłeś sobie bez niego.

Więcej o pierwszej wyprawie piszę w następnym rozdziale.


Skąd jesteś? (ankieta) - zagłosuj i zobacz gdzie w Polsce jest najwięcej survivalowców.

do góry strony