strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Nadchodzą wakacje - Intersujesz się survivalem, więc chciałbyś pojechać na OBÓZ SURVIVALOWY i czegoś się na nim nauczyć. Ale oferta jest duża - wystarczy trochę poszukać w internecie. Skąd masz wiedzieć czy to jest naprawdę obóz survivalowy? Czy SURVIVAL nie jest tylko chwytem reklamowym mającym ściągnąć naiwnych na obóz?

W mojej opinii trudno jest znaleźć obóz z porządnymi zajęciami survivalowymi. Poniższy tekst podpowie Ci, jak wybrać - jakimi kryteriami kierować się przy wyborze obozu survialowego.

Zakwaterowanie

Czy wyobrażasz sobie obóz survivalowy z zakwaterowaniem w 2-osobowych pokojach z łazienką? Zakwaterowanie w namiotach jest trudniejsze dla organizatorów ale daje klimat bardziej survivalowy i samo z siebie daje więcej okazji do ćwiczenia umiejętności survivalowych.

Program obozu

Poproś organizatorów o przysłanie szczegółowego programu obozu. I nie daj się zbyć stwierdzeniem, że program będzie zależał od pogody i uczestników! Organizatorzy na co namniej miesiąc przed wyjazdem muszą przedstawić w Kuratorium plan obozu ze szczegółową rozpiską dni i pór dnia.
Każdy dzień w programie jest podzielony na trzy "jednostki programowe" - do obiadu, po obiedzie i po kolacji. I tutaj pierwsza wskazówka - jeśli po kolacji nigdy nie organizuje się żadnych zajęć specjalistycznych - to znaczy że leniwi są albo uczestnicy albo organizatorzy.

Następnie przeanalizuj ten program:

  1. Odrzuć wszystkie zajęcia, które nie mają nic wspólnego z survivalem: jazdę konną, quady, paintball, wycieczki autokarowe, kąpiele, plażowanie i gry sportowe.
  2. Odrzuć tez zajęcia które znajdują się na styku survivalu ale nie pasują do Twojej wizji survivalu lub do poziomu Twojej wiedzy pozwalającej ci wykorzystać te umiejętności w praktyce: strzelanie z łuku, kbks, ASG, AT, budowa tratwy z dętek, zajęcia linowe na drzewach.
  3. Sprawdź ile czasu na obozie jest przeznaczonego na poszczególne zajęcia. Pamiętaj, że jedna "jednostka" to za mało żeby nauczyć Cię: samoobrony, rozpoznawania roślin, orientacji, wspinaczki. To są zajęcia, które wymagają powtarzania i ćwiczeń. Każdy z mieszczuchów potrafi rozpoznać pokrzywę, pałkę, malinę i jagody - dobrze żeby zajęcia z roślin obejmowały jakieś rośliny nieznane ogółowi.
  4. A teraz zobacz ile Ci zostało porządnych zajęć survivalowych i sam oceń, czy to dużo, czy mało.

Kadra obozu

Tego niestety nie można sprawdzić - Stwiedzenie, że wszyscy organizatorzy są wykwalifikowanymi opiekunami kolonijnymi a nawet "instruktorami survivalu" może być zgodne z prawdą, ale nic Ci nie powie na temat poziomu ich kwalifikacji. A te, niestety, mogą być różne.
Możesz zapytać się o survivalowe doświadczenie kadry, ale organizator może odpowiedzieć że robi takie imprezy od lat...

Być może powyższy tekst przeczytają organizatorzy obozów survivalowych i stwierdzą że takiego obozu nie da się zorganizować albo sprzedać - to już nie mój problem. Ja tylko twierdzę że nazwa "obóz survivalowy" jest nadużywana w celach marketingowych. Co oni z tym zrobią - to już ich sprawa.


Na skróty po stronie:
do góry strony

survival_zielona_kuchnia