POZIOMKA POSPOLITA Fragaria vesca [ang: wild strawberry, fr: fraisier des bois, niem: Erdbeere]

Poziomka jest rośliną trwałą wysokości 5-15 cm. Łodyga w nasadzie ze szczątkami starych liści, w dolnej części odstająco owłosiona. Liście 3-listkowe; listki siedzące, brzegiem grubo piłkowane, spodem z przylegającymi, jedwabistymi włoskami. Pęd kwiatonośny nieco dłuższy od liści. Kwiaty białe, wszystkie obupłciowe, owocujące; kielich po przekwitnięciu odstający lub odgięty do tyłu. Kwitnie w maju i czerwcu. Owoc owalny lub prawie kulisty, czerwony.

Pospolita na niżu i w górach. Rośnie na polanach, suchych zboczach, zaroślach. W Polsce występują jeszcze 2 gatunki poziomek o identycznym zastosowaniu.
Owoce przerabia się na dżemy, marmolady, soki i syropy. Liście na herbatę można zbierać przez cały rok, ale najlepiej jesienią, kiedy czerwienieją.

Liście stosuje się świeże lub przefermentowane jako herbatkę w stanach zapalnych nerek, w celu poprawienia metabolizmu oraz uspokojenia systemu nerwowego. Mocny odwar z liści i owoców jest łagodnym środkiem przeciwbiegunkowym.

Omlet z poziomkami
Herbata z liści
Herbata z liści poziomek (2)

POZIOMKA TWARDAWA Fragaria viridis

Poziomka twardawa jest krzewinką 5-15 cm wysokości. Rozłogi krótkie lub ich brak. Łodyga w dole odstająco owłosiona. Pędy kwiatowe są niewiele wyższe od liści. Liście 3-listkowe z wierzchu jedwabisto owłosione, spodem srebrzysto owłosione; listki boczne siedzące, środkowy krótkoogonkowy. Kwiatostan 3-10-kwiatowy. Kwiaty żółtawobiałe, dość drobne, kwitną od maja do sierpnia. Owocki - brunatne orzeszki powstają na wypukłym dnie kwiatowym koloru zielonkawobiałego, później ciemnoczerwonego.

Poziomka twardawa rośnie w suchych zaroślach i widnych lasach i przydrożach nieczęsto na niżu i w niższych położeniach górskich. W Polsce rosną 3 gatunki poziomek o podobnym wyglądzie i zastosowaniu.
Jak wyżej

POZIOMKA WYSOKA Fragaria moschata

Poziomka wysoka jest rośliną trwałą wysokości 10-30 cm. Łodyga kwiatonośna cała odstająco owłosiona, znaczne dłuższa od liści. Liście 3-listkowe, brzegiem piłkowane. Kwiaty niekiedy żółtawe, często jednopłciowe; kielich na owocu odstający lub odgięty w dół, szypułki kwiatowe z poziomo odstającymi włoskami; płatki znacznie dłuższe od działek, zwykle niestykające się brzegami. Kwitnie od maja do czerwca. Owoc owalny, ciemnoczerwony.

Występuje niezbyt często w wilgotnych lasach liściastych i zaroślach. W Polsce występują jeszcze 2 gatunki poziomek o podobnym wyglądzie i zastosowaniu.
Jak wyżej

Poziomka pospolita Poziomka pospolita Poziomka twardawa Poziomka wysoka Do spisu roślin

survival_zielona_kuchnia