strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Trener pewnego lekkoatlety powiedział kiedyś do swojego podopiecznego, chwalącego się nowymi "wypasionymi" adidasami: buty nie będą biegać za ciebie. Podobnie jest ze sprzętem survivalowym:
Nawet najlepszy (i najdroższy) sprzęt nie zrobi z Ciebie WIELKIEGO SURVIVALOWCA
Owszem, warto mieć ze sobą odpowiedni sprzęt - może bardzo ułatwić życie (i przeżycie). Jednak sprzęt jest na samym szczycie piramidy przetrwania - jest jej najmniej istotnym elementem. Ale trzeba umieć się nim posługiwać, znać jego zasadę działania, umieć go naprawiać a w razie zniszczenia - zrobić samemu z dostępnych materiałów lub radzić sobie bez niego. Ważna jest przy tym umiejętność improwizacji - jedna z najważniejszych umiejętności survivalowych. A nabywa się jej wraz z doświadczeniem. Pewnie nigdy nie zrobisz sobie sam GPSa, ale zrobienie prowizorycznego kompasu jest wykonalne i dość proste. Nawet dla greenhorna.

Co ciekawe, jedna rzecz łączy początkujących survivalowców i mistrzów przetrwania: Jedni i drudzy noszą ze sobą mało sprzętu. Początkujący - bo jeszcze go nie zgromadzili albo nie stać ich na kupno (to zwykle bardzo młodzi ludzie). Mistrzowie - bo nie chcą nosić zbędnych ciężarów a jednocześnie potrafią odpowiednio dobrać sprzęt do warunków i radzić sobie z tym co mają.

Każdy doświadczony turysta lub survivalowiec wypróbował na sobie różne rodzaje sprzętu, wypracował swoje sposoby i "patenty" na zrobienie tej czy innej rzeczy.

Spis rozdziałów na temat sprzętu:

KILKA RAD DLA POCZĄTKUJĄCEGO SURVIVALOWCA
 • Rozpoczynanie wypraw ze sprzętem "ledwie wystarczającym", nauczy Cię improwizacji. Przecież człowiek, który od początku bedzie chodził z GPSem - nigdy nie nauczy się, co robić w przypadku zabłądzenia. Gorzej - nauczy się polegać na sprzęcie, który kiedyś może go zawieść albo, którego w sytuacji awaryjnej akurat nie będzie pod ręką.
  Sam przez lata chodziłem w teren z nędznymi kserówkami wojskowych map i kiedy używam kolorowych map - nie mam problemów. Znam jednak ludzi, którzy tak przyzwyczaili się do kolorowych map, że głupieją, kiedy dostaną kserówki (nawet dobrze odbite i czytelne).
 • Przed kupnem zastanów się, czy na pewno będzie Ci to potrzebne? Wypróbuj kilka modeli należących do innych, żebyś wiedział, czy własnie TO jest Ci potrzebne. Zapytaj tych, którzy go używają dłużej.
 • Jeśli kupisz coś ładnego a zbędnego - niepotrzebnie wydasz pieniądze a potem pewnie będziesz tachał to ze sobą w teren, żeby spróbować tego użyć.
 • Kiedy już jesteś pewien, że potrzebny jest ci konkretny sprzęt pamiętaj: Biednego nie stać na tani sprzęt. Jeśli kupisz coś taniego - ryzykujesz, że szybko będziesz musiał kupić nowe, bo stare się popsuło. A chyba nie chcesz, żeby sprzęt, od którego zależy tak wiele popsuł się bo użytkowałeś go w CIĘŻKICH warunkach? A przecież taki właśnie jest survival!
 • Spróbuj - może sam zrobisz to co jest ci potrzebne? Szycie namiotu jest dość trudne, ale prosta ładownica jest w zasięgu ludzkich możliwości. Zwłaszcza, jeśli ktoś z rodziny ma maszynę do szycia. A ile satysfakcji da samodzielne zrobienie noża ze złomu znalezionego w lesie albo scyzoryka!
 • Warto raz na jakiś czas spróbować scenariusza "katastroficznego" - ruszyć w teren z minimalną ilością sprzętu. Zabrać tylko to, co normalnie nosimy w kieszeniach. Sam na codzień, "w cywilu", mam przy sobie scyzoryk i zapalniczkę. W terenie noszę na pasku od spodni małą ładownicę survival kit własnego pomysłu. I właśnie taki zestaw przetrwania jest podstawową rzeczą dla "greenhornów". Dopiero później przyjdzie pora na inny sprzęt.


  Poniżej mały test: Ile i jakich przedmiotów potrzebowałbyś, żeby w zdrowiu przetrwać tydzień w jesiennym polskim lesie? Mając do dyspozycji jedynie lekkie ubranie, musisz ochronić się przed zimnem i deszczem, najeść się i napić...

  Odpowiedz na pytania: Jakie przedmioty uważasz za absolutnie niezbędne?
  Ile ich jest?

  survival_zielona_kuchnia