strona główna
survival
patenty
rośliny jadalne i użytkowe, galeria
tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki
nowości
zrób to sam
filmy i programy, aktualnie w TV
sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć?
jedzenie
o autorze
umiejętności podstawowe i zaawansow.
spis treści, słownik, szukaj

"Masz broń? Masz buty? To możesz ruszać do walki"

sierżant Tom Highway (Clint Eastwood) w flmie "Wzgórze Rozdartych Serc"

Dwie najważniejsze rzeczy dla survivalowca to nóż i buty. Bez butów każdy cywilizowany człowiek jest praktycznie unieruchomiony. A w butach bardzo ważne są sznurówki.

Niby wszyscy wiedzą, że buty do wędrówek powinny być na początku trochę luźniejsze. Dzięki temu później, gdy stopy trochę spuchną - buty nie będą za ciasne. Jednak ten początkowy luz trzeba "wybrać" sznurówkami. Warto jednak wiedzieć, że w trakcie chodzenia kształt stopy się zmienia - inny jest na podejściu, inny na zejściu. Dlatego sznurowadła powinny się dość luźno przesuwać w dziurkach, żeby wierzch buta mógł się dopasować się do aktualnego kształtu nogi.

Nasi rodzice nauczyli nas jak się wiąże buty już we wczesnym dzieciństwie. Ale ich sposób w terenie często nie wystarcza. Czasem do mojego sklepu turystycznego przychodzą ludzie, którym twierdzą że wspaniałe sznurówki w ich wspaniałych butach wciąż się rozwiązują. Ale to jest wina sznurówek, tylko sposobu ich wiązania. Dla takich ludzi stworzyłem poniższy tekst:


Sznurówki płaskie (bezrdzeniowe). Stosowane w butach miejskich i niektórych turystycznych.

Wiązanie klasyczne - na dwie kokardki: Wiąże się tak jak jak węzeł płaski tylko drugie przełożenie robi się końcówkami złożonymi w pętlę, formując kokardki (jakby podwójny węzeł refowy).
Pospolitym błędem jest wiązanie kokardek na kształt węzła babskiego zamiast węzła płaskiego.
Błędem jest również używanie tego wiazania do sznurówek okrągłych (rdzeniowych).
Sznurówki okrągłe (rdzeniowe). Takie sznurówki są wytrzymalsze od płaskich i dlatego często spotykane w turystyce. Ale - trzeba je inaczej wiązać.

Wiązanie klasyczne wzmocnione
Po wiązaniu klasycznym, robi się dodatkowe przełożenie kokardami.
Sznurówki okrągłe, długie (rdzeniowe). Stosowane w butach wojskowych. Ponieważ takie buty mają przelotki na całej długości (nie mają haczyków) - muszą mieć bardzo długie sznurówki. A po zasznurowaniu butów, z tymi długimi końcówkami coś trzeba zrobić. Rezerwiści wiążą je jak zwykłe buty - z dwoma kokardami długości 20 cm, które zaczepiają o przeszkody, zwłaszcza podczas czołgania.
A recepta jest prosta:
1. ---- Nad dziurkami-przelotkami zrobić pojedyncze przełożenie (pół węzła płaskiego).
2. ---- Owinąć sznurówki po obu stronach cholewy do tyłu.
3. ---- Z tyłu buta zawiązać węzeł płaski. Bo nie ma kłopotliwych kokardek.
2.5 -- Jeśli końcówki są za długie - zrobić jeszcze jedno owinięcie cholewy i węzeł zawiązać z przodu.
3.5 -- Wadą węzła płaskiego jest fakt, że po namoknięciu i/lub zamarznięciu sznurówek trudniej je rozwiązać. Dlatego można ostatnie wiązanie zrobić klasyczne lub klasyczne wzmocnione ale powstaną w ten sposób kłopotliwe kokardki.

W butach turystycznych (z haczykami) można również skrócić sznurówki owijając je wokół kostki i dosznurować do końca na haczykach. Jednak taka metoda sprawia, że sznurowanie staje się bardziej statyczne.


Kilka dodatkowych porad dotyczących sznurowania butów wojskowych:
1. Przed lub po zdjęciu buta rozluźnić sznurowanie na całą długość sznurówek - zakładanie będzie łatwiejsze i nie będzie się niszczyć wnętrze buta podczas zakladania "na siłę". A butów można używać jak luźnych kapci do chodzenia po obozie.
2. Na końcach sznurówek zawiązać supły - dzięki temu sznurówki zawsze pozostaną w przelotkach poczas rozsznurowywania.

Jeśli masz inne "patenty" zwązane ze sznurowaniem - napisz do mnie. Chętnie dowiem się czegoś nowego.
Oto rady czytelników:
  1. Bartek: Jeśli masz buty, które mają cholewkę wystającą więcej ponad ostatnią przelotkę - możesz końcówki sznurowadeł razem z pętelkami wcisnąć między łydkę a cholewkę.

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć jeszcze więcej o wiązaniu butów, może zajrzeć na angielskojęzyczną stronę www.fieggen.com.

do góry strony

survival_zielona_kuchnia