strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj
Teren ten polecił do opisania Bartek Borowski, któremu niniejszym dziękuję za "cynk". Jeśli również chcesz mi zasygnalizować ciekawe miejsce możesz to zrobić tutaj.

Centralnym punktem tego terenu jest Fort Beniaminów. Na wschód od fortu znajduje się wieś Beniaminów i pola należące do wsi. Wszystko okolone jest pierścieniem sosnowych lasów. Za lasami na wschodzie jest miasto Radzymin (scena zaciętych walk w 1920 roku). Na północy i zachodzie - rzeka Rządza, Zalew Zegrzyński i kanał Żerański. W okolicy jest mnóstwo ośrodków wypoczynkowych, dlatego w sezonie wakacyjnym trudno w forcie liczyć na spokój.

Dojazd:

Szlaki turystyczne: jeden szlak rowerowy "Drugiej linii obrony" prowadzi koło samego fortu ale wszystkie szlaki piesze przechodzą bokiem

Dla survivalowców:

Las wokoło to monokultura sosnowa na płaskim terenie. Za to w rejonie fortu roślinność jest już bardziej urozmaicona - lasy są mieszane. Możliwe, że wynika to z innego ukształtowania powierzchni - wały, fosy itp...


Dla miłośników militariów:

Fort z lotu ptaka

Fort Beniaminów

Fort w Beniaminowie został wybudowany przez Rosjan na przełomie XIX i XX wieku, jako fort łączący Twierdzę Zegrze z Twierdzą Warszawa. Budowano go w latach 1904-1909 ale nigdy nie został ukończony. W 1913 roku został rozbrojony. W 1915 roku, przed opuszczeniem przez Rosjan wszystkie istotne elementy twierdzy zostały wysadzone w powietrze. W roku 1917 w pobliskich koszarach byli internowani oficerowie Legionów Polskich, którzy z odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu. Wśród był późniejszy generał Stefan Grot-Rowecki.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku fort był obsadzony przez wojska polskie (48 pp) a okoliczne tereny były areną zaciętych walk.

W trakcie II wojny światowej w Beniaminowie był obóz dla jeńców radzieckich. W 1944 roku, po zdobyciu przez Rosjan, został częściowo wysadzony. Wtedy to powstały jedyne uszkodzenia fortu. Zniszczono wszystkie kaponiery i tradytory.

Po wojnie teren zajmowało wojsko, potem znajdowała się tutaj pieczarkarnia. Obecnie obiekt znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Można się tutaj wspinać i grać w paintball. Niektórzy próbują tu jeździć samochodami terenowymi ale jest to zwyczajna dewastacja zabytku (fosy i wały).

Fort jest standardowym projektem inż. Wieliczki dostosowanym do warunków terenowych. Ziemno-betonowy fort wybudowany został na planie pięcioboku z jednym wałem dla artylerii i dla piechoty. Jest on aktualnie zniszczony w kilku miejscach. Koszary (w szyi fortu) były bronione przez kaponierę szyjową (zniszczona, jak też część środkowa koszar). Koszary są połączone z wałem za pomocą poterny z czterema wyjściami na dziedziniec fortu. Przy wale prawego czoła poterna łączy się ze schronem pogotowia dla artylerzystów. Zwały betonu w barkach fortu to dawne dwa wolnostojące tradytory.

Fort posiada fosę. Była ona broniona przez kaponierę i dwie półkaponiery. Żadna z nich nie przetrwała do naszych czasów. Kaponiery miały połączenie z dziedzińcem przez poterny z wyjściami w wale. Obecnie istnieje tylko środkowa poterna, chociaż prowadzi do nieistniejącej kaponiery. Przy wejściach do potern były przelotniei i magazyny dla artylerii. Nad wejściami były schrony pogotowia dla artylerzystów. Pomiędzy schronami a magazynami znajdowały się windy amunicyjne. Na samym wale miały stanowiska działka przeciwszturmowe. Po stanowiskach nie ma teraz nawet śladu. Być może nigdy nie zostały wybudowane.

Teren fortu w Beniaminowie nie jest zarośnięty. Łatwo więc odszukać wszystkie elementy fortu i rozpoznać ich przeznaczenie. Szkoda, że nie istnieją w nim podziemne chodniki, które znacznie podniosłyby jego atrakcyjność. Na szczęście okolica budowli nie należy do zbyt uczęszczanych, więc ilość śmieci na jego terenie można uznać za znośną.

Obecnie fort należy (a może tylko jest dzierżawiony od AMW?) do prywatnej firmy i nie wiem jaki jest stosunek właścicieli i wynajętej firmy ochroniarskiej do osób zwiedzających fort bez pozwolenia. W każdym razie płot postawili.

Na podstawie Fort Beniaminów na www.forty.waw.pl.
Powrót do góry

survival_zielona_kuchnia