strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Najlepszy dojazd jest od Żnina kolejką wąskotorową. Kolejka chodzi tylko w sezonie oraz we wrześniu - w czasie trwania Festynu Archeologicznego.
Po drodze mijamy w Wenecji ruiny zamku i muzeum kolejki wąskotorowej. Tory tutejszej kolejki należą do najwęższych w Polsce - tylko 600 mm.

Muzeum kolejki wąskotorowej Muzeum kolejki wąskotorowej Wąski tor

Następna stacja to Biskupin - pociąg zatrzymuje sie przed samym wejściem do rezerwatu.

Biskupin to najsłynniejszy w Europie środkowej rezerwat archeologiczny.
Badania wykopaliskowe rozpoczęły się w 1934 roku. Imponujący był rozmach prowadzonych prac wykopaliskowych, w których stosowano nowoczesne metody badań. W ich wyniku odkryte zostały konstrukcje drewniane osiedla sprzed ponad 2700 lat (zachowane w znakomitym stanie). Przed wojną Biskupin był nazywany "Polskimi Pompejami".

W części rezerwatu, prowadzone są prace z zakresu archeologii doświadczalnej. Mają one za zadanie rekonstrukcję różnych przejawów działalności dawnych grup ludzkich.
Prawie od początku wykopalisk, prowadzone były prace związane z rekonstrukcją chat, wypalaniem naczyń, a po wojnie zajmowano się wytopem brązu, wędzeniem ryb, lepieniem ceramiki, wytwarzaniem narzędzi krzemiennych oraz produkcją dziegciu i smoły drzewnej.

Budynki gospodarcze w rezerwacie, są rekonstrukcjami obiektów istniejących równocześnie z Biskupinem. Zrekonstruowano również trzy działające piece garncarskie.

Od wielu lat w Biskupinie hodowane są koniki polskie, owce wrzosówki oraz kozy. A ostatnio również bydło pierwotne czerwone, rasy polskiej nizinnej.

Na terenie rezerwatu (w części niedostępnej dla turystów) są uprawiane cztery archaiczne gatunki pszenicy oraz proso, soczewica, lnianka oraz bób celtycki.

W maju i czerwcu na terenie rezerwatu organizowane są prezentacje dla turystów a w trzecim tygodniu września przez 9 dni odbywa się doroczny Festyn Archeologiczny na który zjeżdżają się archeologowie i wystawcy z całej Polski i okolic.

Ogólny widok rekonstrukcji

Dalej kolejka jedzie do Gąsawy - małego miasteczka z zabytkowym XVII-wiecznym kościołem z unikatowymi malowidłami.

Powrót do góry

survival_zielona_kuchnia