strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Lasy Włocławsko-Gostynińskie są pozostałością po Puszczy Gostyńskiej - jednej z wielu puszcz mazowieckich. Obecnie lasy trochę przypominają Puszczę Kampinoską ale są dalej od Warszawy i nie są Parkiem Narodowym. Nikt tam nie będzie Cię gonił za zejście ze szlaku.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy powstał w 1979 roku - ma powierzchnię około 390 km2. Jest częścią naturalnego korytarza ekologicznego łączącego Kampinos z Puszczą Bydgoską i dalej - z Borami Tucholskimi.

Rez.Jezioro Rakutowskie Rez.Olszyny Rakutowskie Rez.Kresy rez.Jastrząbek Rez.Dąbrowa Łącka Jezioro Soczewka Rez.Jazy Wójtowskie-jeziora i rezerwat Wistka Szlachecka Rez. Gościąż

Cały Park Krajobrazowy leży w dolinie Wisły z jednym z największych w Polsce kompleksem wydm śródlądowych. Sporo tu jezior polodowcowych, stawów i zabagnień. Najbardziej "urzeźbione" tereny znajdują się koło Gostynina - różnica wysokości sięga do 30m. Większość terenów Parku to lasy - głównie bór świeży (sosnowy i mieszany) z miejscowymi domieszkami brzozy, grabu i olchy.
Lasy są pod nadzorem Lasów Państwowych - świadczy o tym sieć przecinek widocznych przy pierwszym spojżeniu na mapę. Kiedy jednak do niego wstąpimy okazuje się, że mimo spodziewanych „autostrad” znajdziemy tam przecinki zarosłe krzakami lub całkowicie nieprzejezdne. Owszem, są tu i drogi uczęszczane, ale głównie na liniach łączących miejscowości leżące na obrzeżach lasów.

Byłem tu tylko raz. Zdążyłem na razie zobaczyć tylko wschodnią część Lasów ale tak mi się spodobały, że postanowiłem je opisać.
Mój opis zainspirował moim opisem trafił tutaj PA. Część tekstów i zdjęć pochodzi od niego.

Ciekawe miejsca

I jedna uwaga na temat komunikacji: Dojazd koleją jest fatalny (do Łącka lub Kowala) ale szosą Włocławek-Płock jeździ Polski Ekspres linii Bydgoszcz-Warszawa i dużo PKS-ów.

Dla przyrodników

Większość lasów to bory sosnowe i bory mieszane

Fauna jest dość bogata. Oprócz pospolitych jeleni i saren, można tu spotkać również: łosie, wydry i bobry (od 1981) a z ptaków: bocian czarny, bąk, kulik wielki, żuraw, batalion, błotniak łąkowy i zbożowy, krwawodziób i derkacz (umieszczone w "Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt") oraz czapla siwa i kania.
Działa tu również Ośrodek Rehabilitacji i Hodowli Ptaków. W latach 90-tych reintrodukowano tu sokoła wędrownego (pierwsi w Europie) - kilka par gieździ sie na kominach w Płocku i Włocławku.
Ciekawostką są rysie, które tu przywędrowały z Puszczy Kampinoskiej i zadomowiły się na dobre. W planach jest też introdukcja kilku par wilków.

Dąb Jan, którego wiek szacuje się na 300 lat - jego wysokość to około 20 m, a obwód wynosi ponad 500 cm.

Rezerwaty:

...i jeszcze 7 rezerwatów w woj. mazowieckim.

Dla militarystów

 • Wędrując po lasach można tu znaleźć sporo starych okopów i kilkadziesiąt poniemieckich "ringstandów" - prefabrykowanych "bunkierków" o dyskusyjnej przydatności bojowej. Tworzą one głównie pierścień wokół Włocławka i linię wzdłuż Wisły.
  Ringstand koło linii kolejowej Gostynin-Płock

  Dla survivalowców

  Mapy

  Najbardziej precyzyjna z dostępnych w sprzedaży jest mapa "setka" WZKart-u [Płock-Włocławek], tzw. "wojskowa". Warto również zajrzeć do 125ki Wydawnictwa REGRAF - ma całkiem interesującą treść turystyczną.


  Jeśli ktoś chce coś dorzucić - niech pisze: admin@survival.strefa.pl.

  Przy tworzeniu powyższego tekstu, korzystałem z witryn: Wikipedia i Epoka a pomagał mi swoimi zdjęciami i opisami - PA.

  do góry strony

  survival_zielona_kuchnia