strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Nadbużański Park Krajobrazowy jest największym (na moje oko) polskim Parkiem Krajobrazowym. Na północ od Bugu leży Puszcza Biała a na południe Kamieniecka. To o niej właśnie tu piszę.

Krajobraz

Z dawnej Puszczy Kamienieckiej zostały właściwie dwa kompleksy lasów: Lasy Łochowskie na północnym zachodzie i Miedzyńskie na wschodzie. Pierwsze leżą na ilastej Równinie Wołomińskiej - występują tam pola wydmowe i wydmy paraboliczne (niektóre wysokie). Drugie z kolei wchodzą na Wysoczyzne Siedlecką z krajobrazem polodowcowym (moreną denną i czołową). Płytkie rzeczki (Liwiec, Ugoszcz) w kilku miejscach przecinają puszczę, miejscami tworząc malownicze przełomy i wpadają do Bugu. W dolinach rzek i na bagnach występuje ols - mieszany las olchowy z domieszką brzozy i jesionu. Lasy Łochowskie to bór suchy i bór mieszany a Miedzyńskie to lasy mieszane i bory mieszane.
Od północy Puszcza przylega do Doliny Dolnego Bugu (szerokości kilku kilometrów) a nawet porasta jej górny taras. Dolny taras (zalewowy) jest trawiasty. Tam można znaleźć starorzecza Bugu - jeziorka (zwane bużyskami) i długie obniżenia terenu. Sam Bug ze swoimi meandrami i zarośniętymi brzegami jest rajem dla ryb i ptaków.

Lasy Łochowskie Mostek na Dzięciołku

Dojazd:

Najlepszy dojazd to linia kolejowa Warszawa-Białystok przechodząca przez Łochów (pociągi odchodzą z Dworca Wileńskiego) oraz jej odnoga Tłuszcz-Ostrołęka przechodząca przez Wyszków (pociągi z Dworca Śródmieście). Autobusy (PKS i prywatne) odchodzą z dworca Warszawa Stadion.
Dla zmotoryzowanych najlepsza będą szosy nr 50 (przez Łochów) i nr 8 Warszawa-Białystok przechodząca przez Wyszków.
Promy - na mapach jest ich sporo ale tylko te zaznaczone w aktualnych atlasach samochodowych działają naprawdę. Czyli na naszej mapie - żaden.

Miejsca warte odwiedzenia:

rzeka Liwiec piaszczysta droga na skraju Lasów Miedzyńskich

Dla miłośników przyrody:

Panorama rezerwatu 'Moczydło'

Flora: Lasy zostały w sporej części zniszczone przez rabunkową gospodarkę ale ostało się sporo drzew pomnikowych: dębów, lip i świerków. zwłaszcza we wsiach miedzy Zarzetką a Piątkownicą

Rezerwat 'Czaplowizna' Śródleśna łąka

Fauna jest tu wyjątkowo bogata. Żyją tutaj jelenie, łosie, daniele, sarny, dziki, borsuki, jenoty i kuny. Przejściowo notuje się wilki.
A z ptaków: żurawie, czarne i białe bociany, czaple, bataliony, kuliki, kilka gatunków brodźców, orliki, gadożery, knie, sokoły i cietrzewie. Osobiście widziałem nawet strusia!. Prawdopodobnie uciekł z pobliskiej farmy.

Ciekawostki

 • W całej okolicy jest sporo domów budowanych w stylu kurpiowskim - z bali. Niektóre z nich są zamieszkane od pokoleń, inne przejęte przez turystów lub myśliwych a niektóre opuszczone. Można w razie deszczu w nich przenocować, ale woda z tamtejszych studni jest zastała i nie nadaje się do picia.
  opuszczona zagroda w Lasach Miedzyńskich Wiata na ścieżce przyrodniczej
 • Jest też sporo starych kościołów a w nowszych (np. neogotyckich) znajduje się wystrój ze starszych kościołów.
  W Kamieńczyku stara gajówka

  Szlaki turystyczne:

  Mapy:

  Obecnie najlepsze są mapy:
  "Puszcza Biała i Kamieniecka" 1:60 000, wyd. Compass 2006 (nie obejmuje Lasów Miedzyńskich ale bardzo dokładna)
  "Nadbużański Park Krajobrazowy" 1:60 000, wyd. Zarząd NPK
  Arkusz "Wołomin" 1:100 000, WZKart 1994 (najmniej dokładna)


  do góry strony Jerzyska Kozie Góry Fidest Treblinka Puszcza Biała Rez. Czaplowizna Rez. Śliże Rez. Jegiel Rez. Moczydło Liwiec Dolina Bugu

  survival_zielona_kuchnia