strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

W tym miejscu zastrzegam: hasło "Kaszuby" jest tylko moją nazwą kodową i obejmuje Kaszubski Park Krajobrazowy z okolicami. Oczywiście bardzo dobrze wiem, że geograficznie Kaszuby obejmują tereny od Helu po Bory Tucholskie. Na temat stolicy Kaszub się nie wypowiem - nie włączę się do sporu.

Kiedy spojrzy się na mapę Parku, od razu widać nasuwający się podział: na północy Lasy Mirachowskie, pośrodku Jeziora Raduńskie i na południowym wschodzie Wzgórza Szymbarskie. Sam Park ma 345 km2 powierzchni, z czego 50% zajmują tereny uprawne, 35% lasy, a 10% rezerwaty.

Lasy Mirachowskie to teren falisty (morena denna) porośnięty głównie lasami mieszanymi i liściastymi, gdzie występują buki, dęby bezszypułkowe, sosny i rzadziej graby zwyczajne. Jest tu kilka jezior i całkiem sporo bagien i torfowisk. Przed wojną istniały plany ustanowienia tu parku narodowego. Do niedawna można tu było spotkać nawet głuszca.
Jeziora Raduńskie to długie i często głębokie rynny polodowcowe wypełnione wodami I klasy czystości. Większość jezior jest dużych - po kilkaset hektarów. Jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych i żeglarskich jest tzw. Szlak "Kółka Raduńskiego", obejmujący zespół jezior raduńsko-ostrzyckich o długości 40 km. Szlak ten ma dogodne połączenie z kajakową trasą Raduni o długości 70 km. Radunia jest krętą rzeką o dużym spadku. Warto ją poznać tak idąc pieszo jak i płynąc kajakiem. Można tam wybrać się również pontonem, ale to już wyprawa dla ludzi o mocnych nerwach - mnóstwo powalonych drzew i wartki prąd mogą zaszkodzić naszemu sprzętowi.
Wzgórza Szymbarskie to już morena czołowa - na styku Wzgórz i rynien jeziornych różnice wysokości osiągają ponad 100 m. Najwyższy punkt to Wieżyca - 329m npm z charakterystyczną wieżą widokową (uwaga - bilety!). Teren Wzgórz Szymbarskich również jest porośnięty lasem mieszanym.

tajemnicze budowle w lesie pole namiotowe Mirachowo pole koło leśniczówki Sarni Dwór biwak nad J.Łąki schronisko w Chmielnie Muzeum kaszubskie w Kartuzach Rez. Kurze Grzędy Rez. Jeziorko Turzycowe Rez. Staniszewskie Zdroje prywatny gród botaniczny rezerwat Żurawie Błoto Rez. Staniszewskie Błota i Leśne Oczko szczyt Wieżycy - 329 m npm bagno Rąty rezerwat Lechicka Szczelina poligon wojskowy bunkier 'Gryfa Pomorskiego' Tor kolejowy Kartuzy-Żukowo Kółko Raduńskie Jar Raduni torowisko kolejki wąskotorowej lotnisko wojskowe Lasy Lęborskie > Okolice Przywidza

Pola biwakowe
Znajdują się głównie nad jeziorami, ale tam w lecie jest niesamowity hałas i tłok. Tym, którzy wolą ciszę polecam pole biwakowe koło leśniczówki Mirachowo. Leśnicy w okolicy są przyjaźni i często można się z nimi dogadać na nocleg na sianie. Koło leśniczówki Sarni Dwór było kiedyś swietne pole biwakowe i do dziś można tam zanocować.

Komunikacja:
Na trasie Gdynia-Somonino-Kościerzyna jeżdżą "bany" - pociągi z piętrowymi wagonami. W niektóre soboty w sezonie jeździ tędy "Kaszubia" pociąg zestawiony z parowozu i zabytkowych wagonów. Po za tym pociągi dojeżdżają z Somonina do Kartuz. Malownicza linia Pruszcz-Kartuzy-Lębork została zamknięta dla ruchu osobowego przed laty i trzeba się oprzeć na PKS-ach.

Dla przyrodników:

Na terenie parku występuje 650 gatunków roślin, wiele z nich to rośliny chronione, bardzo rzadkie (wrzosiec bagienny, żurawina błotna, bażyna czarna, wierzba borówkolistna, turzyca strunowa, skalnica torfowiskowa) i ginące.
Zróżnicowanie siedlisk, duża ilość wód i terenów podmokłych stworzyły korzystne warunki dla zwierząt wodnych i ptaków. Z ptaków występują tu min. głuszce (ostatnio ich nie widać), żurawie, czaple, puchacze, bociany czarne (ale nikt wam nie powie gdzie), remizy, muchołówki małe, czajki, bekasy, kszyki, słonki, brodźce śródleśne, samotne i piskliwe, perkozy dwuczube, kruki, łyski, łabędzie nieme, gęgoły, tracze nurogęsi, kaczki krzyżówki, cyranki, skowronki, gawrony, wrony, sroki, sójki, kawki, myszołowy, krogulce, rybołowy i jastrzębie. Żyje tu dużo typowych dla nizin ssaków: jelenie, sarny, borsuki, łasice, zające, wiewiórki, lisy, kuny, dziki, jeże, gronostaje, ryjówki i szereg innych m.in. napływowe jenoty.

 • Prywatny ogród botaniczny w Gołubiu. Założony jeszcze przed wojną i rozszerzony parę lat temu.
 • Inne ciekawe miejsca:
 • Jar Raduni - a w nim niebieski szlak - najpiękniejszy TOR PRZESZKÓD w województwie. Wiatrołomy poprzewracane na ścieżkę wiodącą brzegiem rzeki tworzą prawdziwy przestrzenny labirynt. A jeśli jeszcze spadnie deszcz, to pochyłaścieżka wiodąca czasem nad samą rzeką zamienia się w ślizgawkę. W najbliższej okolicy Jaru znajduje się Zamkowa Góra (ślady po grodzisku) oraz Kamienne Wesele (cmentarzysko-kamienne kręgi).
 • Na wylocie z Jaru Raduni znajduje się popularny most w Rutkach - konstrukcja ze stali i betonu o wysokości 15m - dogodne miejsce do zjazdów linowych, wahadełek i wspinaczki "murkowej".
 • W lasach około 1-2 km na wschód od Wieżycy znajduje się tajemnicza konstrukcja żelbetowa. Miejscowi mówią że była tu wyrzutnia V-2
 • Zainteresowanym polecam przejażdżkę drezynami ręcznymi po zamkniętych liniach kolejowych - www.drezyny.pl
 • Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Kiedyś był tam świetny przewodnik, który śpiewał po kaszubsku i częstował tabaką.
 • Ślady najdłuższej na Kaszubach wąskotorowej kolejki przemysłowej (cegielnianej). Miała około 30 km i prowadziła od stacji w Mojuszu do cegielni w Długim Kierzu i dalej do Kamiennego Dołu. Obecnie w terenie zostały tylko torowiska - w lesie są wyraźnymi drogami ale na polach są już często zaorane. I właśnie taką wycieczke proponuję: historyczno-detektywistyczną szlakiem starej kolejki. Może uda się wam rozpoznać, gdzie kiedyś były obiekty kolejki: obrotnice, mijanki?

  Opracowane na podstawie materiałów własnych oraz www.republika.pl/kaszuby_zapraszaja i www.kaszuby.3miasto.pl/miejsca.

  do góry strony

  survival_zielona_kuchnia