strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Puszcza Kozienicka jest największą pozostałością po wielkiej niegdyś Puszczy Radomskiej. W średniowieczu Puszcza znajdowała się na dość ruchliwej trasie Kraków - Wilno. Król Jagiełło często tutaj bywał i polował, nocując w Jedlni. Można tu znaleźć kilka fragmentów puszczy z prawie nie zmienionym krajobrazem i roślinnością. Dla ich ochrony powołano Kozienicki Park Krajobrazowy a w nim 15 rezerwatów.

Puszcza położona jest na Równinie Radomskiej i krajobraz jest tu raczej równinny (polodowcowy). Urozmaicają go tylko malownicze doliny rzek Radomki i Zagożdżonki oraz wzniesienia wydmowe z charakterystycznymi zabagnieniami (“ługami”). Gleby: piaszczyste, żwirowe i gliniaste.

rez.Ciszek > rez.2 > rez.Leniwa > rez.Załamanek > rez.Pionki > rez.Zagożdżon > rez.Brzeźniczka > rez. Królewskie Źródło > rez.Krępiec > rez.Guść > rez.Ługi Helenowskie > rez.Miodne > rez.Okólny Ług > Pomnik-Mauzoleum Legionistów > 55 > 66 > 77 > 88 > rez.Ponty-Dęby > rez.Ponty > kolejka leśna zalew Siczki

Dojazd:

Puszcza Kozienicka jest położona około 100 km na południe od Warszawy - wewnątrz trójkąta dróg Warszawa-Radom-Lublin. Dużymi węzłami drogowymi i autobusowymi są: Radom, Pionki i Zwoleń. Dla miłośników kolei ważna (komunikacyjnie) jest linia Radom-Jedlnia-Pionki-Garbatka-Dęblin po której pociągi kursują co 2 godziny.

Dla turystów:

Cmentarz z I wojny światowej Skansen kolejki wąskotorowej

Dla survivalowców:

Las dębowo-jodłowy Most kolejowy nad Zagożdżonką

Dla miłośników przyrody:

Bobrowy kanał Bobrza stołówka

Dla miłośników militariów:

Teren Puszczy był terenem zwycięskich walk Stefana Czarnieckiego i generała Zajączka, obozowały tu wojska Tadeusza Kościuszki i walczyli powstańcy styczniowi. Toczyły się tu regularne walki w czasie I wojny światowej. W czasie drugiej było tylko kilka mniejszych walk wojsk regularnych (1939) i sporo partyzanckich. Do dziś jest tu sporo cmentarzy, śladów okopów a na wschód od puszczy - ruiny 4 fortów Twierdzy Dęblin.

Noclegi:

Jest z tym problem: Wokół Puszczy jest trochę gospodarstw agroturystycznych - wewnątrz Puszczy nie wiem o żadnym. Nie ma tu również schronisk ani pól biwakowych - sądzę że można się dogadać z leśniczym albo nocować "po partyzancku". Za to na obrzeżach Parku znajdują się 4 pola biwakowe/campingi:

 • Kozienice (KCKRiS) tel. 048-614 64 83 /614 67 26
 • Garbatka – Letnisko (OW ,,Polanka”) tel. 048-62 10 237
 • Zwoleń (MOSiR) tel. 048-676 32 05
 • Jedlnia Letnisko (GOSiR) tel. 048-384 84 77

  Mapy:

  "Kozienicki Park Krajobrazowy" 1:73 000, wyd. DTP około 2005 (dość dużo szczegółów ale przez kiepsko dobraną skalę jest czasem mało czytelna)


  Przy pisaniu tego tekstu korzystałem z treści powyższej mapy, oraz stron internetowych: Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz Nezależnej Strony Miasta Kozienice. Stamtąd też "zapożyczyłem" część zdjęć (do czasu zrobienia własnych).

  do góry strony

  survival_zielona_kuchnia