strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Bunkry strefy bojowej
byłego dywizjonu 3 Brygady Rakietowej

List do Adama To miejsce znalazł, obfotografował i opisał dla strony Adam - ja tylko to wygładziłem i dodałem mapki. [B.J.]

Kiedyś była tu jednostka przeciwlotnicza - jedna z licznych baterii rakietowych okalających Warszawę. Funkcjonowała za czasów Układu Warszawskiego. Po jego rozwiązaniu straciła znaczenie, gdyż nasi wschodni sąsiedzi znali jej dokładne położenie. Jednostka została rozformowana a koszary przekazane na ośrodek dla uchodźców. Obecnie mieszkają w nim głównie Czeczeni. Pozostałe obiekty (znane jako "Nadarzyn-1) są opuszczone - to właśnie one są tematem poniższego opisu. W pobliżu znajduje się jeszcze jeden podobny obiekt - Nadarzyn-2.

Najbardziej interesujące obiekty znajdują się w strefie wewnętrznej - prostokącie o wymiarach 300x360 m, który jest otoczony betonowym murem o wysokości 3 metrów (z licznymi dziurami). Strefę zewnętrzną otaczała linia zasieków (płot z drutu kolczastego) - obecnie zostały z niej tylko słupki. Ogrodzenia można wykorzystać w celu ograniczenia zasięgu gier terenowych). Wewnątrz muru znajdują się:

Mur otaczający strefę wewnętrzną Magazyn rakiet Prawdopodobne stanowisko działka p-lot ze schronami dla obsługi i amunicji Schron dowodzenia - garaże i wejście do schronu

Poza murem (w zewnętrznej strefie) znajdują się:

Część terenu jest pofałdowana, większość porośnięta lasem. Całość świetnie nadaje się na terenowe gry harcerskie i paintballowe. Które zresztą co jakiś czas tu się odbywają. Obiekt ten zresztą jest znany wśród miłośników ASG jako "Nadarzyn -1".

Uwaga
  1. Przy każdej wyrzutni znajdują sie 2 studzienki odwadniające o głębokości metra. Żadna nie ma pokrywy, więc uważajcie żeby nie złamać w nich nogi.
  2. Wnętrza stanowisk wyrzutni idealnie nadają się na rozbijanie namiotów - nie załatwiajcie tam swoich potrzeb fizjologicznych. Nie róbie tego również wewnątrz schronów - też byście nie chcieli w coś wdepnąć.
Wejście do schronu dla obsługi rakiet Wnętrze schronu dla obsługi rakiet Podziemne przejście między bunkrem dowodzenia a radarem Wejście do schronu Wały

Istnieje co prawda mapa 1:10 000 tych terenów ale jest stara i niedokładna (patrz - fałszowanie map z powodów militarnych). Sam porównaj mapę ze zdjęciem satelitarnym. Wystarczy najechać/zjechać kursorem na mapę.

O wiele lepsze są zdjęcia satelitarne z portalu google.earth.com. Najeżdżając kursorem na mapę zobaczysz opis obiektów.

Dojazd:

Najłatwiejszy sposób dojazdu (z Warszawy) to przyjazd kolejką WKD do Otrębus i kierowanie się drogą w stronę Nadarzyna. Po prawej stronie będzie ośrodek dla uchodźców, który wystarczy poprostu obejść, gdyż rejon baterii znajduje się za nim.

Powrót do góry

survival_zielona_kuchnia