strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Puszcza Pilicka to nie tylko okolice Spały (Spalski Park Krajobrazowy) ale również spory kompleks lasów w okolicy.

Krajobraz jest tu w większości równinny lub lekko pofałdowany. W dolinie Pilicy zdarzają się większe różnice wysokości i skarpy (wysokość do 20 m). Na południu zaczynają się Wzgórza Opoczyńskie (przedmurze Gór Świętokrzyskich). Dominują tutaj piaski, miejscami wydobywane na skalę przemysłową. Na wschodzie Puszcza Pilicka łączy się ze szczątkami dawnej Puszczy Stromeckiej, a na południowym zachodzie z Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym.

Główna tutejsza rzeka to Pilica - płynie przez Puszczę z zachodu na wschód-północny-wschód (jak u Hichocka, nie?) - dzieli teren na część północną i południową. Płynie sobie szeroko (20-100 m) i leniwie (0,5 m/s). Jest na niej kilka mostów: Tomaszów, Spała, Mysiakowiec, Gapinin. Jednak na starej sztabówce znalazłem takie znaki: . Wiecie co to oznacza? Że rzeka nadaje się miejscami do forsowania w bród oraz jest wystarczająco spokojna do innych rodzajów przeprawy.
Poza Pilicą jest jeszcze kilka rzeczułek-strumieni, z których w razie potrzeby można zaczerpnąć wody.

Lasy Puszczy są dość zróżnicowne: W części północnej - piękne szczątki lasów dębowych i borów sosnowych z bogatym podszytem. W dolinach rzecznych - grądy lipowo-dębowo-grabowe z udziałem jodły i świerka. Na południu - lasy mieszane dębowo-sosnowe przechodzą w ubogie bory sosnowe, gaje brzozowe i zarośla jałowcowe - typową roślinność suchych piasków. Ciekawostką są pojedyncze pomnikowe dęby spotykane po obu stronach Pilicy.
Typowy las sosnowy Droga przez piaski Starorzecze
W dolinach rzecznych (zwłaszcza nad Pilicą) spore obszary są porośnięte łąkami. Jest też trochę starorzeczy.

rez.Niebieskie Źródła ośrodek hodowli żubrów rez1 rez2 rez.Spała rez3 rez4 rez5 szaniec Hubala kamieniołom lotnisko wojskowe bunkier w Konewce bunkier w Jeleniu Fryszerka - stanica harcerska

Dojazd:

Dla turystów:

Dla survivalowców:

Dopływ Pilicy Na łąkach nadrzecznych

Dla miłośników przyrody:

Dla miłośników militariów:

Noclegi:

Ciekawostki i porady:

Mapy:

Najlepszą mapą tego terenu jest obecnie (marzec'06) mapa "Jezioro Sulejowskie i okolice" w skali 1:50 000 z siatką GPS wydana przez WZKart. Ponieważ została ona wykonana na podstawie wojskowej 50-ki - ma zadowalającą dokładność. Niestety inna 50-ka "Okolice Tomaszowa Mazowieckiego" ma o wiele mniejszą dokładność i dużo błędów.

Przy opracowywaniu powyższego tekstu korzystałem z: mapy "Jezioro Sulejowskie i okolice" oraz książki J. Chorzępy "Fortyfikacje - przewodnik po Polsce". Polecam również strony Portalu Turystyczno-Krajoznawczego Województwa Łódzkiego i Powiatu Tomaszowskiego.

Powrót do góry

survival_zielona_kuchnia