strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Lasy Pomiechowskie rosną na żyznych glebach morenowych, po obu stronach Wkry i nad dolną Narwią, niedaleko Modlina. Większość lasów wokół Warszawy jest do siebie podobna: piaski, wydmy i suche bory sosnowe. Okolice Pomiechówka są wyjątkiem od tej reguły: Inny krajobraz, inne gleby, inna roślinność. Sprawcą tego stanu rzaczy jest lodowiec - to dzięki niemu w tutejszym krajobrazie przeważają moreny denne i doliny rzeczne. Okolice Kosewka i Szczypiorna są dodatkowo poprzecinane jarami erozyjnymi.

Przeważają tu bory sosnowe mieszane i lasy mieszane o bogatym składzie gatunkowym i bujnym dolnym piętrze lasu z gęstym podszyciem. Główne gatunki drzew to sosny, dęby, modrzewie i brzozy.

Główną atrakcją okolicy jest rzeka Wkra. Dzięki płytkiej i czystej wodzie jest ulubionym miejscem plażowania. W okolicy znajduje się także jezioro, idealne dla amatorów wędkarstwa. Jest ono określane przez niektórych jako ewenement, ponieważ obszar Mazowsza jest uważany za bezjeziorny.


Dojazd:

Dla turystów:

Dla survivalowców:

Dla miłośników przyrody:

Dla miłośników militariów:

Wejście do schronu piechoty i ławka strzelecka Strzelnice kaponiery Okolice wejścia do schronu Tajemicze korytarze

Noclegi:

Ciekawostki i porady:

Mapy:

Obecnie najlepsze mapy tych okolic to:
"Jezioro Zegrzyńskie i okolice" 1:50 000, wyd. Compass 2003 (forty zostały zaznaczone jako formacje ziemne)
"Okolice Warszawy - zachód" 1:75 000, wyd. Demart (przed 2006). Uwaga: Siatka GPS to nie PUWG-92 jak napisano a WGS-84


Podczas pisania tekstu korzystałem z przewodnika "Mazowsze" Lechosława Herza i przewodnika "Fortyfikacje" Jarosława Chorzępy.

Powrót do góry

Fort F-XII Fort F-XIII Fort D-5 Fort D-6 Grupa Fortowa 'Goławice' (F-XIVa,F-XIVb) Fort F-XIVc Grupa Fortowa 'Carski Dar' (F-XVa) Grupa Fortowa 'Carski Dar' (F-XVb) Fort F-XVI Fort D-7 Fort D-8 Fort F-II Fort F-III Pole biwakowe Rezerwat 'Dolina Wkry' Rezerwat 'Pomiechówek' Twierdza Modlin' Jednostka wojskowa torowisko

survival_zielona_kuchnia