strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj
Autor tekstu: Marek Stankiewicz.

Puszcza Romincka jest częścią Pojezierza Litewskiego. Zajmuje teren 36 tys. ha, z czego po polskiej stronie znajduje się 15 tys. ha. Dominującą formacją roślinną w puszczy jest bór świerkowo-sosnowy. Charakter lasu jest zbliżony do lasów północy - Puszcza czasami jesta nazywana "polską tajgą". Teren to przykład rzeźby polodowcowej, pełno tu wzgórz, pagórków, rynien, niecek, małych zbiorników wodnych i strumieni.

Dojazd:

Najwygodniejszy jest dojazd do Gołdapi. To główny węzeł komunikacyjny w rejonie. Można tam dotrzeć autobusem z Białegostoku, Suwałk i Ełku. Z Suwałk łatwo jest również dotrzeć do Dubeninek i Błąkał.

Miejsca warte odwiedzenia:

Flora: liczne gatunki borealne, i gatunki będące reliktami zimniejszego klimatu: malina moroszka, czosnek niedźwiedzi, wiąz górski, turzyca patagońska, pokrzyk wilcza jagoda, storczyk listera sercowata. Jedno z nielicznych stanowisk pióropusznika strusiego. Na torfowiskach znajdziemy rosiczki, skrzyp bagienny, widłaki.

Fauna: zwierząt jest dużo, a poza sezonem łowieckim są mało płochliwe. Na terenie puszczy można napotkać, sarny, jelenie, dziki i łosie. Z drobniejszej zwierzyny żyją tu jenoty, borsuki, lisy, kuny, bobry. Mając dużo szczęścia można zaobserwować rysia i wilka. Można tu też natknąć się na żmije, padalce, zaskrońce i liczne gatunki płazów.

Ważne wiadomości:

Ciekawostki:
Niebezpieczeństwa:
Mapy:

Wybierając się do puszczy warto zabrać klasyczną mapę topograficzną. 50-ka wystarczy. Wprawdzie dyrekcja Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej wydała własną mapę, ale nie jest ona wysokich lotów. Warto ją mieć jedynie do sprawdzania przebiegu szlaków, a nie do orientacji w terenie.
Jeśli komuś się uda, to warto zdobyć przedwojenne mapy terenu.

Szlaki turystyczne

Powrót do góry

Szeskie Wzgórze (309 m) Rez. Mechacz Wielki> Rez. Boczki> Rez. Dziki Kąt> Rez. Żytkiejmska Struga> Rez. Jezioro Hańcza most w Dubieninkach most w Stańczykach Suwalski PK >

survival_zielona_kuchnia