strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Jeśli spojrzeć na mapę Polski, na której są zaznaczone duże kompleksy leśne, to można zauważyć, że najwięcej jest ich na "Ziemiach Odzyskanych" - na zachodzie i północy kraju. Ale jeśli spojrzeć na mapę ochrony przyrody to w oczy rzuca się województwo świętokrzyskie: 1 park narodowy i aż 9 parków krajobrazowych: 5 w okolicach Gór Świętokrzyskich (Suchedniowsko-Oblęgorski, Sieradowicki, Jeleniowski, Cisowsko-Orłowiński, Chęcińsko-Kielecki), 3 na Ponidziu (Szaniecki, Nadnidziański, Kozubowski) i Przedborski PK na granicy z woj. łódzkim.
Ta wielka zielona plama na mapie od dawna ciągnęła mnie do siebie. I wreszcie w maju'2007 wybraliśmy się tam z żoną. Zobaczyliśmy spory kawałek Gór Świętokrzyskich w tym fragment Lasów Siekierzyńskich (Sieradowicki PK.). Stało sie dla mnie jasne, dlaczego był to wymarzony teren dla partyzantów oraz że jest to świetny teren dla survivalowców. Dlatego napisałem poniższy tekst.


Lasy Siekierzyńskie to część dawnej Puszczy Świętokrzyskiej położona między Suchedniowem a Starachowicami. Południowa część Lasów znajduje się na terenie krainy Gór Świętokrzyskich, północna - na Płaskowyżu Suchedniowskim. Góry Świętokrzyskie są mocno pofałdowane ale i Płaskowyż nie jest płaski. Tutejsze gleby to prawdziwa mieszanka: piasek, glina, kamienie i skałki. Podobnie zresztą jest z roślinnością - totalny mix.

Następną przyjemną cechą całej okolicy jest duża ilość strumieni ze stosunkowo czystą wodą. Jeśli będziesz chciał zrobić przerwę obiadową - nie musisz nosić wody ze sobą. Nie są to jednak górskie potoki - musisz się liczyć z gotowaniem a czasem i filtrowaniem wody . Jest tu też trochę terenów podmokłych - stąd w lecie może być sporo komarów. :(

Wykus

Lasy Siekierzyńskie dawały schronienie powstańcom styczniowym i partyzantom w czasie II wojny światowej. Walczyły tutaj zgrupowania partyzanckie AK pod dowództwem "Ponurego" i "Nurta" oraz oddziały "Hubala" i brygady AL.

Dojazd:

Dla turystów:

Dla survivalowców:

Dla miłośników przyrody:

Mapy:

Całkiem niezła mapa ale niektóre okolice są tak zagmatwane, że nawet ona może nie wystarczyć.

Linki na temat:
Zarząd Sieradowickiego P.K.
Forum Skarżysko-Kamienna, wątek kolejkowy


Powrót do góry

survival_zielona_kuchnia