strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj
Któregoś dnia pod wpływem opisu Pogórza Przemyskiego wybrałem się z żoną na wędrówkę trasą Sanok-Przemyśl. Poniższa strona jest efektem tej wędrówki i późniejszego zbierania informacji [przyp. admin]

Na początek muszę się zastrzec że tytuł tekstu "Góry Słonne" może być trochę mylący, gdyż opisuje teren Parku Krajobrazowego Gór Słonnych (i jego okolice). Ale Park to nie tylko Słonne ale również Góry Sanocko-Turczańskie i Pasmo Chwaniowa a nawet fragment Pogórza Przemyskiego.

Opisywane tereny to, w mojej opinii, Najdziksze miejsce w Polsce. Kiedyś taką opinię miały Bieszczady ale zalew turystów spowodował, że trudno tam znaleźć spokojne miejsce. Góry Słonne są tak dzikie, że większość ludzi i turystów nawet nie wie o ich istnieniu. A są warte poznania - dziewicze lasy, dzikie zwierzęta, opuszczone wsie i tubylcy, którzy nigdy nie widzieli turysty. Przez tydzień chodziliśmy szlakami turystycznymi i spotkaliśmy tylko jednego turystę zaraz koło Sanoka.

Panorama doliny Sanu
Krajobraz

Piękne, rusztowo uformowane grzbiety górskie ułożone z północnego zachodu na południowy wschód poprzecinane są siecią rzek i potoków będących dopływami Sanu i Wiaru. Przez południowo-wschodnią część Parku przechodzi granica działu wód, oddzielającego zlewiska Bałtyku i Morza Czarnego. Do Morza Czarnego wody zbiera Strwiąż (dopływ Dniestru).

 • San - nie jest tu zbyt głęboki (kajakarze mogą połamać kajaki na kamieniach) ale płynie szybko i jest bardzo rybny (pstrąg, lipień). Wędkarze z Europy Zachodniej uwielbiają tą rzekę.
 • Strumienie - jest ich zatrzęsienie - potoków, strumieni, strumyków i strumyczków. Podobno są czyste ale trzeba się przyzwyczaić do tutejszej flory bakterynej. Do tego czasu zagrożenie "syndromem bieszczadzkim" istnieje...
 • Bagna - są, chociaż rzadko. Za to często można trafić na jakiś podmokły rów porośnięty pałką wodną i sitowiem.

  Górski strumień

  Pogórza i grzbiety górskie w ¾ są porośnięte lasami. Spośród nich wyłaniają się pola uprawne, łąki i pastwiska, na których tubylcy wypasają owce i kozy, rzadziej bydło. Część dolin Parku jest niezamieszkała - rosną tu tylko stare drzewa owocowe pozostałe po dawnych wsiach wysiedlonych w czasie akcji "Wisła".

  Góry Słonne jawią się jako kraina "dzikich lasów", opustoszałych wiosek i bogatej historii. Jednak ślady wspaniałej przeszłości obecnie spotyka się tylko w postaci zabytków historyczno-kulturowych. Niektóre z miejscowości rozwijały się znakomicie już w średniowieczu, czego dowodem są liczne grodziska np.: w Olszanicy, Tyrawie Wołoskiej i Tyrawie Solnej. Z nowszej historii wśród naturalnego krajobrazu przebijają się zabytki miejskiej przeszłości Mrzygłodu, dwór z pięknym parkiem w Załużu oraz pałac i park wieku w Olszanicy.

  wioska w dolinie wioska w dolinie
  Pogórze Dynowskie Pogórze Przemyskie Bieszczady Beskid Niski

  Dla turystów:

 • Zabytki: Atrakcji jest naprawdę mnóstwo, postaram podzielić się najbardziej ciekawymi miejscami.
  Cerkiew w sanockim skansenie Cerkiew w sanockim skansenie Zagroda i wiatrak w sanockim skansenie
  Cerkiew Cerkiew i dzwonnica w Dobej Szlacheckiej Cerkiew w Uluczu Opuszczona chata Zamieszkała chata Zabudowa Mrzygłodu
 • Szlaki turystyczne

  Jest tu sporo całkiem dobrze poprowadzonych szlaków. Gorzej jest ze szlakami spacerowymi - ich przebieg a na mapach jest źle oznaczony, na znakach w terenie też nie do końca można polegać.


  Stary cmentarz Kapliczka zagubiona w lesie Przydrożna kapliczka

  Lesze drogi... ...i gorsze drogi

  Dla survivalowców:

  Zarośla chmielowe Stary buk Buczyna Karpacka

  Pola biwakowe - jest ich niewiele.

  Dla miłośników przyrody

  Dla miłośników militariów:

  Bunkry Linii Mołotowa - od małych z jedną strzelnicą na CKM flankujący do dużych z trzema strzelnicami do ognia czołowego. Na "Podkarpackim szlaku nadsańskich umocnień" jest około 120 obiektów (sowieckich i niemieckich).

  W rejonach walk I wojny światowej można znaleźć stare cmentarze wojskowe oraz ślady po ówczesnych okopach.

  Zniszczony duży bunkier Zarośnięty mały bunkier

  Dojazd: Miejscowością węzłową jest Sanok.

  Ważne informacje

 • Sklepy spożywczo-przemysłowe są we wszystkich większych miejscowościach. Co do sklepów w mniejszych i średnich wioskach - lepiej założyć że ich nie ma, żeby się nie rozczarować. Czasami jeżdżą tutaj "sklepobusy" ale nigdzie nie ma ich rozkładów jazdy.
 • Kleszcze - są. Miejscami w sporej ilości. Należy zachować odpowiednie środki ostrożności.

  Mapy:

  Linki na temat

  Park Krajobrazowy Gór Słonnych - źródło części informacji
  portal e-gory.pl
  www.bieszczady24.pl
  www.bieszczady.net.pl
  www.epodkarpacie.com


  Powrót do góry

  survival_zielona_kuchnia