strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Srebrna Góra - małe miasteczko na zewnętrznym skraju Kotliny Kłodzkiej. Jego powstanie w XIV wieku jest związane z odkryciem i wydobywaniem rudy ołowiu. W niektórych sztolniach występowała również ruda srebra - stąd nazwa miasta. Po wyczerpaniu złóż i spaleniu zabudowań, w czasie wojny trzydziestoletniej, miasto upadło.
Poddźwignęło się dopiero po 1765, kiedy król pruski Fryderyk Wielki rozpoczął budowę twierdzy, żeby uzupełnić łańcuch umocnień na granicy prusko-austriackiej. A przy niej rozwijało się miasto. Twierdza była oblegana (choć nie zdobyta) tylko raz w historii - w czasie wojen napoleońskich przez wojska francusko-polskie. Po zamknięciu twierdzy w 1838 miasto znów podupadło. Obiekty twierdzy były używane jako poligon saperski i artyleryjski. Od całkowitego zniszczenia twierdzę uratowali srebrnogórzanie, którzy wstawili się u casarza i zaczęli ją reklamować jako atrakcję turystyczną.
Kolejne szczyty popularności następowały w latach 1902-1931 (działanie kolei zębatej) oraz od 1965 (początek odbudowy twierdzy przez harcerzy).

schronisko PTTK Stara Sztolnia Sztolnia Samotnika Wiadukt Srebrnogórski Wiadukt Żdanowski miejsce startów paraglajtów Fosa wspinaczkowa

TWIERDZA

wejście do Donjonu forty wokół Donjonu
 • Donjon - główny element fortecy - 150 kazamat na pięciu poziomach. Wysokość - 30 m nad poziom suchej fosy. Obecnie jest częściowo zburzony i dostępny za opłatą (3 zł w 2004). Dookoła Donjonu wybudowano kilka dodatkowych bastionów. Można je obejść dnem fosy lub ścieżką dookoła niej. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok.
  widok z Donjonu

 • Fort Rogowy - Oficjalnie niedostępny.
  fosa Fortu Rogowego drzewo na Rogowym

 • Fort Wysoka Skała zwany też Harcerzem - niedostępny do zwiedzania.
 • brama do Fortu Wysoka Skała

 • Fort Ostróg - odremontowany. Jest w dość dobrym stanie ale ma właściciela więc czasem może być niedostępny.

 • Fort Chochoł Mały - częściowo zburzony ale ciągle dostępny. W forcie znajduje się studnia i basen - źródło wody. Przy penetrowaniu korytarzy należy uważnie patrzeć do góry (sypie się) i przygotować się na czołganie w błocie.
  Fort Chochoł Mały - dziedziniec i droga artyleryjska Fort Chochoł Mały
  fosa Fortu Chochoł Mały studnia w Forcie Chochoł Mały wędrówka przez tunele Fortu

 • Bateria Tarasowa to, zwyczajnie, kilka tarasów pod armaty. Ale pobliska fosa została wykuta w granicie - lekko pochyłe ściany mają 5-10 m wysokości, na górnym skraju fosy rosną wielkie drzewa. Z kolei na południe od Baterii Tarasowej, na przełęczy, znajduje się jedyny zalany odcinek fosy.
  Zielona woda

 • Bateria Kazamatowa - mimo że częściowo została wysadzona, to jednak jej strop na poziomie kazamat artyleryjskich trzyma się nieźle. W tunelach na północ od baterii znajduje się studnia i źródło. Patrzeć pod nogi, żeby nie wpaść do studni!
  Bateria Kazamatowa boczna ściana Baterii Kazamatowej
  Wejście do studni i tajemniczego tunelu wnętrze Baterii Kazamatowej

 • Reduta Skrzydłowa - jest w całkiem niezłym stanie - tylko część kazamat jest zawalona. Wiosną 2004 wycięto drzewa na reducie - jest teraz goła i rozryta. Podobno mają ją zagospodarować.
  Reduta Skrzydłowa drzewo rosnące w fosie

  KOLEJKA

  Kolej zębata (normalnotorowa) działała tylko 30 lat - od 1902 do 1931. Zostały po niej wykute w łupkach torowiska i kilka wiaduktów. Dwa z nich o wysokości 30m - "Srebrnogórski" i "Żdanowski" - są używane do zjazdów linowych. Obecnie wiadukty dzierżawi Schronisko PTTK i jego obsługa urządza zjazdy - za 15 zł opuszczają chętnych jak worek ziemniaków.

  wiadukt srebrnogórski wiadukt srebrnogórski Zjazd z wysokości 30 metrów

  Jeśli nie zdecydujecie się na taki zjazd, warto przejść trasę kolejki choćby dla samych widoków.
  spotkanie na wiadukcie torowisko kolejki - wykop w skale

  KOPALNIE

  "Stara sztolnia" i "Sztolnia samotnika". Z odpowiednim sprzętem ich zwiedzanie jest całkiem bezpieczne.

  SCHRONISKO

  Kiedyś Arek Pawełek i Anna Zimny prowadzili tu schronisko, w którym każdy surwiwalowiec mógł znaleźć nocleg. Zjadły ich dzierżawy i walka o pieniądze. Teraz już nie ma tego nastroju co kiedyś... Na tylnej ścianie schroniska jest ścianka wspinaczkowa - opłaty i obsługa w schronisku.

  schronisko PTTK ścianka wspinaczkowa ścianka wspinaczkowa

  INNE ATRAKCJE

  Na zboczach góry Ostróg są miejsca do startów paraglajtów.

  DOJAZD:

  Powrót do góry

  survival_zielona_kuchnia