strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Poniższy tekst jest autorstwa Marcina ‘Killrathi’ Tomaszewskiego

Informacje podstawowe

Suwalski Park Krajobrazowy jest najstarszym obok Wigierskiego Parku Krajobrazowego parkiem krajobrazowym w Polsce. Założony 12 stycznia 1976 roku przez Wojewódzką Radę Narodową w Suwałkach. Zajmuje obszar 6284 ha, z czego ok. 60% stanowią użytki rolne, 24% lasy, 10% wody, 4% bagna i 2% pozostałe grunty. Jest jednym z najmniejszych parków krajobrazowych w Polsce (105 miejsce na 121 parków).

Unikatowa jak na tereny Polski Północno-Wschodniej rzeźba została ukształtowana przez lądolód skandynawski. Jest to obszar wysokich wzgórz (do 275m n p m) i głębokich dolin (najniższy punkt 146m n.p.m).

W Parku znajdują się 22 jeziora, w tym najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza o głębokości 108,5m.

Obszar Parku położony jest w dorzeczu Niemna z dopływami Czarnej Hańczy i Szeszupy, znajduje się na obszarze 4 gmin – Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka Tartak.

Dojazd

Dla zmotoryzowanych najwygodniej jest dotrzeć do Parku z Suwałk drogą 655, Gołdapi lub Olecka poprzez Filipów.

Dla osób niezmotoryzowanych najłatwiej będzie dostać się do Parku z Suwałk PKSem. Autobus kursuje kilkanaście razy w ciągu dnia. Możliwy jest również dojazd z Gołdapi – jednak istnieje tylko jeden kurs dzienne.

Fauna i flora

W Parku znajduje się ok. 700 gatunków roślin zielonych , z czego 44 gatunki znajdują się pod całkowitą ochroną (min. 18 gatunków storczykowatych) oraz 231 gatunków porostów.

Występujące tu torfowiska znakomicie sprzyjają rozwojowi bogatej roślinności. Z ciekawostek można wymienić min. Wiszące doliny i torfowiska.

Mimo niewielkich rozmiarów Park zamieszkuje dość duża ilość gatunków zwierząt, występuje tu min. Jenot, lis, tchórz, wydra, gronostaj, bóbr, sarna. Okresowo pojawiają się jelenie, wilki i łosie.

Występuje tu ok. 140 gatunków ptaków, spotkać można min. Zimorodka, łabędzia niemego, dzięcioła czarnego lub orlika krzykliwego.

Bardzo ciekawą grupę stanowią gatunki reliktowe występujące w licznych jeziorach. W jeziorze Hańcza spotkać można liczne skorupiaki pochodzenia bałtycko-skandynawskiego, oraz jedyne w Polsce stanowisko widłonoga wód syberyjskich.

kwiatki :D

Warto odwiedzić

w oddali Cisowa góra

Szlaki i ścieżki

Suwalski Park Krajobrazowy posiada w swoich zasobach 5 ścieżek poznawczych wyposażonych w tablice informacyjne zawierających szczegółowe informacje o danych miejscach:

jez. Jaczno i Kamendul rzeka Szeszupa

Dodatkowo przez Park przebiega międzynarodowy szlak dalekobieżny E-11. Wszystkie szlaki są dokładnie oznaczone, jednak przed wyruszeniem warto wyposażyć się w mapę (do kupienia w Smolnikach).

Noclegi

Na terenie Parku znaleźć można kilka miejsc gdzie można przenocować. Najbliższe schronisko młodzieżowe (sezonowe) znajduje się w Jeleniewie, praktycznie w każdej wsi znaleźć można kwatery agroturystyczne. Można też przenocować w bazie edukacyno-noclegowej w siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu. Dostępne są również pola namiotowe:

Dla miłośników survivalu

Wszyscy miłośnicy przygody znajdą w Parku interesujące tereny do uprawiania survivalu. Do dyspozycji są obszerne i gęsto zarośnięte torfowiska poprzecinane siecią strumieni oraz niewielkich rzeczek. Nietrudno napotkać bagna, moczary oraz uroczyska (np. na zachód od jeziora Jaczno przy szlaku E11). Dla osób zainteresowanych forsowaniem rzek polecam Szeszupę, rzeka mocno kluczy, jej szerokość jest zmienna na różnych odcinkach co pozwoli znaleźć wygodne miejsce do przeprawy. Z uwagi na dość głębokie doliny brzegi miejscami mogą być trudno dostępne. Duże zróżnicowanie terenu oraz występujące tu charakterystyczne punkty (np. Cisowa góra) teren ten doskonale nadaje się do nauki/treningów orientacji w terenie za pomocą mapy i kompasu. Wyraźne markery pozwalają na dość precyzyjne określenie położenia wg kompasu.

Suwalski Park Krajobrazowy nie jest tłumnie nawiedzany przez turystów. Byłem tam wielokrotnie i jak do tej pory jedyni turyści jakich spotykałem to rowerzyści poruszający się po drogach wyasfaltowanych - w lasach nie udało mi się natrafić na żywą duszę.

Kilka słów od autora

Suwalski Park Krajobrazowy jest unikalnym miejscem w Polsce północno-wschodniej, zawdzięcza to m.in. dużej różnorodności terenów oraz walorom przyrodniczym. Jest to znakomite miejsce do wypraw pieszych lub rowerowych, szlaki są dobrze oznaczone dzięki czemu trudno zgubić drogę. Na szlaku nieczęsto można kogoś spotkać, dzięki temu można swobodnie delektować się otoczeniem.

Jedną z moich ulubionych tras pieszych jest wyjście szlakiem czarnym ze wsi Smolniki do jeziora Udziejek. Pierwszy etap drogi jest mocno piaszczysty, co przy suchej porze utrudnia poruszanie się. Następnie szlak prowadzi prosto za ścianę lasu. Przy skrzyżowaniu czarnego szlaku z szosą skręt w prawo na szlak zielony i cały czas trzymanie się tego koloru. We wsi Udziejek Dolny znajduje się ciekawy stary młyn wodny oraz skansen. Za Udziejkiem Dolnym szlak idzie wzdłuż jezior Kamendul i Jaczno, obejmując fragment ostro pnącej się w górę ścieżki poznawczej. Na wysokości jeziora Jaczno ciągnie się uroczysko oraz trafić można wiszące torfowiska. Szlak zielony prowadzi z powrotem bezpośrednio do wsi Smolniki. Jest to niedługa trasa (ok. 20km), lecz dająca dużo satysfakcji z powodu niezwykłych widoków.

Oczywiście w Parku jest znacznie więcej godnych polecenia tras – ale do ich odkrywania zachęcam już czytelników.

jez. Jaczno i Kamendul spiętrzenie Szeszupy w Udziejku przy młynie wodnym droga między Smolnikami a Udziejkiem

Bibliografia

Głazowisko Łopuchowo Głazowisko Rezerwat Rutka Cisowa Góra Góra Zamkowa Góra dyrekcja SPK 'wiszące' torfowisko Puszcza Romincka >

survival_zielona_kuchnia