strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Minimalna ilość przedmiotów zależy głównie od doświadczenia danego człowieka/survivalowca. Niektórym wystarczy nóż i krzesiwo. Inni będą potrzebowali całego plecaka pełnego sprzętu.

Pierwszy zestaw przetrwania pewnie widziałeś w filmie "Rambo": kompas, igła i nitka zamknięte w rękojeści noża. Nie namawiam do kupna takiego noża, a tylko do skompletowania zestawu przetrwania, który zawsze miałbyś przy sobie.

Należy przy tym rozróżnić dwie rzeczy:

 • Zestaw przetrwania oraz
 • Zestaw podręczny
  Oba mają podobną zawartość ale:

  Zestaw przetrwania jest nienaruszalny. Zapakowany w trwałe wodoszczelne opakowanie, noszony wszędzie w jakiejś głębokiej kieszeni i oczekujący na dzień WIELKIEJ PRÓBY. Poza tym jest otwierany tylko wtedy, kiedy trzeba wymienić przeterminowane leki lub chemikalia.
  Opakowanie na zestaw przetrwania będzie oczywiście zależało od jego zawartości. Np. kompas, krzesiwo i mały scyzoryk zmieszczą się w blaszanym pudełku po cygarze. Jajednak proponuję prostokątne blaszene pudełko po tytoniu lub okrągłe po landrynkach. W razie potrzeby mogą też służyć jako naczynie do gotowania wody. Jako naczynie lepiej by się spisywało pudełko po herbacie ale trudniej jest je zapakować do płaskiej kieszeni.

  Zestaw podręczny jest stale noszony przy sobie - w kieszeni (zapalniczka i scyzoryk) lub na pasku od spodni - tam gdzie jest łatwo dostępny. Mój zestaw podręczny jest zapakowany do ładownicy (trojaczka), którą sam uszyłem:

  Trojaczek to mała ładownica, którą można nosić na pasku od spodni. Jest mała i miękka, więc dopasowuje się do ciała i nie odstaje. Jest idealna na podręczny przybornik. Jest tak poręczna że możesz zapomnieć o tym, że masz ją na pasku i przypomnieć sobie o niej dopiero wtedy, kiedy będzie potrzebna.
  Osobiście jej 3 przegródki podzieliłem następująco:

  przegródka 'medykamenty' przegródka 'materiały' przegródka 'narzędzia' wodoszczelny pojemnik na leki węgiel aspiryna nadmanganian potasu plaster z opatrunkiem kompres gazowy bandaż chusteczka jednorazowa igła i nici agrafki żyletka duży gwóźdź sznurek kabel dratwa drut miedziany pojemnik z gwoździami, śrubkami itp. piła drutowa kompas latarka ołówek notes zapalniczka krzesiwo

  A poza ładownicą warto jeszcze mieć przy sobie:

  Zdaję sobie sprawę, że moja ładownica jest połączeniem zestawu przetrwania i podręcznego. Planuję jednak wykonać PORZĄDNY zestaw przetrwania, zapakować go do pudełka. Wtedy w trojaczku zmieści się więcej podręcznych rzeczy - np. plastrów. Z kolei w codziennym miejskim życiu używam jeszcze innego zestawu:

  Napisz do autora strony do góry strony