strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Zrób to sam - ładownica na sprzęt podręczny zwana trojaczkiem

Na wypadek, gdyby komuś się chciało uszyć własnoręcznie takiego trojaczka napisałem taki poradnik tzw. How to made, step by step. Można też zmodyfikować oryginalny przepis przez np. zmianę ilości kieszeni.

Większość osób uprawiających survival to ludzie młodzi i niezależni. Kiedy tylko zdobędą trochę doświadczenia, chcieliby mieć sprzęt jeszcze lepszy niż mają. I tu następuje moment zaskoczenia - mimo że od 20 lat mamy w Polsce gospodarkę rynkową, wielu rzeczy wciąż nie można u nas kupić. Najczęściej dlatego że potrzeby survivalowców nie są przewidywane przez producentów sprzętu turystycznego. I dlatego właśnie warto jest odkurzyć maszynę do szycia schowaną gdzieś na strychu. Poprosić mamę lub babcię o kilka lekcji szycia - i przystąpić do dzieła. Aha - tylko nie zapomnijcie o kupieniu dużego zapasu igieł w rozmiarze 90-120. Na początku często się łamią :) .

Jeśli kiedyś próbowałeś coś uszyć to prawdopodobnie wiesz, że pod obciążeniem materiał zaczyna się "siepać". Siepiący się materiał to główna przypadłość wielu samoróbek. Trojaczek został zaprojektowany tak, żeby materiał nigdy nie się nie "siepał". Przynajmniej dopóki będą trzymać szwy. Ponieważ używałem mocnych nici szewskich - oznacza to kilkadziesiąt lat użytkowania.

Materiał - wybrałem mocny i gruby nylon, możliwie podobny do cordury. W hurtowniach występuje czasem jako "powlekany", "plandekowy" lub "markizowy". Gruby brezent (jak w starych plecakach) jest grubszy od nylonu ale trudniej go zeszyć i łatwiej się siepie. Ile takiego materiału potrzeba? Niewiele - pół metra bieżącego (czyli 50cm długości i zwykle 140cm szerokości). Powinno wystarczyć na dwie takie ładownice.

Przed przystąpieniem do szycia musisz ustalić wymiary swojego trojaczka (patrz rysunek). Pamiętaj o tym, co chcesz umieścić w kieszeniach. W moim przypadku największe wymiary miały: latarka, krzesiwo i pojemnik z lekami. W nawiasach [ ] podałem wartości, które wybrałem dla mojego. Był to już drugi, którego sobie uszyłem. Kilku harcerzy z mojej drużyny uszyło sobie podobne trojaczki, ale zwykle robili sobie większe.
W - wysokość [90mm]
S (S1, S2, S3) - szerokości poszczególnych kieszeni [65, 70, 75mm]
G - grubość całości [30mm]
D - długość klapki zamykającej [65mm]
P - szerokość paska, na którym będzie noszona ładownica (W>P) [60mm]
m - margines potrzebny do szycia. Najlepiej zostawić margines sięgający ok 3cm poza planowaną linię szycia i dopiero po zeszyciu obciąć go do około 1cm

Trojaczek składa się z 7 części: korpusu, 3 klapek zamykających poszczególne kieszenie oraz 3 szlufek do naciągania na pasek. Wszystkie części są dwuwarstwowe, ze szwami schowanymi do wnętrza. Wszystkie elementy podczas szycia dobrze spiąć szpilkami a linie szycia narysować kredką. Wszystkie szwy powinny być "ryglowane" na końcach. Materiał na dwie strony: prawą i lewą (często powlekaną). Jednak po zeszyciu wszystkie części będą miały dwie strony: zewnętrzną i wewnętrzną (skierowaną wnętrza ładownicy). Po zamocowaniu elementów szpilkami a przed szyciem warto sprawdzić, czy obie warstwy (wewnętrzna i zewnętrzna) będą pasować do siebie.

1. SZLUFKI. Ich długość musi być tak dobrana, żeby dało się ją założyć na pasek małym tylko luzem by ładownica nie telepała się na pasku w górę i w dół.

1a - Złożyć pasek materiału (długości np. 8*S) na pół na lewej stronie i przeszyć go wzdłuż zgięcia w "rurę" o szerokości odpowiedniej dla szlufki. np 2 cm
1b - Obciąć margines wzdłuż szwu do 5-10mm
1c - Rurę odwrócić na prawą stronę, pociąć na 3 kawałki i obrzucić końce ściegiem zygzakowym

2. KLAPKI

2a - Przygotować 3 pary kawałków materiału o wymiarach (m+S123+m)x(m+D+m). Ewentualne oznaczenia należy wyszyć wcześniej. Ja wybrałem czerwony krzyż dla kieszeni medycznej i żółtą linię dla narzędziowej.
2b - Położyć je płasko prawą stroną do środka po czym przeszyć je po trzech bokach prostokąta: (m+D)/(S)/(D+m)
2c - Obciąć margines
2d - Odwrócić na prawą stronę
2e - Przyszyć "ostre" rzepy do klapek

3. KORPUS

3a - Przygotować 1 prostokąt materiału o wymiarach (4*W+2*G+2*m)x(S1+S2+S3+3*G+2*m+1cm) 3b - Złożyć go na pół (na lewą stronę). Krawędź złożenia będzie w przyszłości szła wzdłuż rzepów i lepiej tam nie dawać szwów. 3c - Narysować prostokąt oparty o złożenie o wymiarach (2*W+2*G)x(S1+S2+S3+3*G+1cm) 3d - Zrobić po 2 szwy: cała "linia wysokości" oraz 1 cm na "linii szerokości" 3e - Obciąć margines wzdłuż szwów. Przy narysowanej ale nie przeszytej linii szerokości zostawić większy margines 3f - Odwrócić na prawą stronę 3g - Powtórzyć kredką nieprzeszytą linię szerokości na prawej stronie

4. WSZYCIE KLAPEK:

4a - Przez niezeszytą krawędź korpusu wstawić i przymocować szpilkami klapki wzdłuż linii szerokości. Szpilki powinny przechodzić tu przez 6 warstw materiału. Między klapkami powinny być odstępy G
4b - Jednym ciągłym szwem przyszyć wszystkie klapki
4c - Wzdłuż złożonej krawędzi korpusu przyszyć jeden duży pasek rzepa "miękkiego". Odległość od krawędzi sam sobie ustal sprawdzając położenie klapek

5. PRZYSZYCIE SZLUFEK

5a - Korpus położyć zewnętrzną stroną do góry.
5b - Na klapkach położyć szlufki (szwem do góry) tak, żeby wchodziły na korpus na jakieś 1cm. Środkowa szlufka powinna być na środku kalpki. Boczne - trochę przesunięte na zewnątrz.
5c - Przyszyć szlufki wzdłuż istniejącego szwu (tego od klapek). Najlepiej szew pociągnąć 3-krotnie
5d - Wolne końce szlufek zagiąć w dół, podłożyć i przyszyć (potrójnie)

6. ZESZYCIE OSTATECZNE

6a - Złożyć korpus wewnętrzną stroną na zewnątrz tak, żeby spotkały się jego dwie górne krawędzie, zamocować. Sprawdzić, czy szlufki, oznaczenia i "kudłaty" rzep są od środka
6b - Przeszyć boczne krawędzie korpusu - igła będzie tu przebijać 8 warstw materiału. Jeśli Twoja maszyna sobie nie poradzi - zrób to ręcznie. To tylko krótki odcinek.
6c - Odwrócić korpus na prawa stronę. Czyli wewnętrzną do wnętrza.
6d - Przeszyć szwy pomiędzy poszczególnymi kieszeniami. Szwy nie powinny dochodzić do dolnej krawędzi korpusu. 1 cm nie przeszytego korpusu sprawi że ładownica będzie się lepiej układać po załadowaniu.

OSTATNIA UWAGA:

Pamiętaj że łatwiej jest odciąć zbyt duży margines niż zeszyć porządnie materiał mając zbyt mały margines.

życzę powodzenia

survival_zielona_kuchnia