strona główna survival patenty rośliny jadalne i użytkowe, galeria tereny wypadowe, wyprawy
książki, linki nowości zrób to sam filmy i programy, aktualnie w TV sprzęt: pełny i minimalny
jak zacząć? jedzenie o autorze umiejętności podstawowe i zaawansow. spis treści, słownik, szukaj

Survivalowe aktualności telewizyjne

lista filmów survivalowych

Ponieważ ostatnio w TV na różnych kanałach (głównie Discovery) jest nadawanych sporo filmów i programów o tematyce survivalowej, postanowiłem założyć na stronie mały dział "Co jest grane?", gdzie będę zapowiadał nadawanie tego typu programów. Dzięki temu będziecie wiedzieli na kiedy nastawić nagrywanie, żeby podpatrzeć coś ciekawego u takich mistrzów jak Mears lub Stroud. Proszę tylko - sprawdźcie przedtem czy nie zmieniły się godziny nadawania

Data ostatniej modyfikacji: . Ważność zapowiedzi - tydzień.
Nazwa / tytuł / ocena Pora nadawania Kanał TV Zawartość
"O krok od śmierci"
("I Shouldn't Be Alive")
sobota 20:00
niedziela 2:00, 20:00
poniedziałek 2:00, 23:30
wtorek 3:50
Discovery World Relacje ludzi którzy przeżyli w ekstremalnie trudnych warunkach: oceanu, dżungli, pustyni, śniegu. Omówienie ich przeżyć, decyzji a zwłaszcza procesów fizjologicznych. Warto obejrzeć i przedyskutować.
"Rozbitkowie 2006: wojna wysp"
("Shipwrecked")
wtorek 6:30
środa, czwartek 1:45, 6:30
pątek 1:45, 6:30, 9:30
sobota 1:45
BBC Entertainment Na dwóch tropikalnych wyspach w trudnych warunkach żyją dwie grupy rozbitków. Młodzi ludzie muszą zrobić wszystko, aby przetrwać i wygrać główną nagrodę. - Tyle www.tv.wp.pl. Naprawdę wygra ta wyspa, która przyciągnie więcej ludzi: imprezami, zabawą i rozrywką. Warunki nie są tak naprawdę trudne (chyba że dla mieszczuchów). Survivalowo - dno, chociaż nie tak wielkie jak poprzednia edycja (na jednej wyspie), która była pokazem, jak NIE powinni zachowywać się rozbitkowie.
"Człowiek, który przetrwa wszystko"
("Survivorman")
czwartek 18:30
piątek 12:00
Discovery World Survival minimalistyczny - solidne podstawy i kilka ciekawych patentów, sprawdzane w rzeczywistych warunkach. Bardzo przyjemnie się ogląda. Chociaż czasem pomysły Lesa mogą budzić kontrowersje to jednak jest to pozycja warta obejrzenia.
"Jedyny ocalony" ("Sole Survivor")
niedziela 22:30 AXN Program przedstawia historie ludzi, którzy jako jedyni przeżyli katastrofę. Po traumatycznych przeżyciach pojawia się przytłaczające pytanie: dlaczego żyję, kiedy inni zginęli. Poczucie winy odbiera prawo do własnego istnienia. W programie psycholodzy mówią o tym, w jaki sposób poradzić sobie z traumatycznym doświadczeniem.
"Zagubieni"
(Lost)
poniedziałek-piątek 8:00, 17:00
poniedziałek-piątek 12:00,19:00
AXN
AXN Sci-fi
Jako serial - świetny. Jednak przetrwanie na wyspie jest tylko tłem do fabuły, czasem podobnej do Archiwum X. Rozbitkowie nawet nie mają instynktu samozachowawczego.
"Szkoła przetrwania"
("Ultimate Survival")
poniedziałek 12:00, 18:00
wtorek 12:00, 18:00, 22:30
środa 4:40, 12:00, 18:00, 22:30
czwartek-piątek 12:00, 18:00
sobota 4:40, 8:00, 16:00
niedziela 8:00, 16:00
Discovery Channel Zapowiedź wyglądała jak następny "Survivorman". Niestety Bear Grylls obok całkiem niezłego survivalu podaje sporo rad nieprzydatnych, rzeczy nielogicznych lub nieprzemyślanych głupot. Czasem to oglądałem w charakterze survivalowego żartu - wyłapując błędy (np. picie moczu). Niestety, dopiero później zauważyłem, że program może być groźny jeśli ktoś to potraktuje go serio (a tak się dzieje w przypadku młodych survivalowców którym imponuje dynamiczny styl Grylls'a.
"Zagubieni z lotu 29" ("Flight 29 Down") poniedziałek-środa 10:10 TVP1 Młodzieżowy serial rozgrywający się na bezludnej wyspie.Do tego zachowanie bohaterów szablonowe a czasem wręcz karykaturalne - nie chce się wierzyć by mogli istnieć aż tak głupi ludzie. W późniejszych odcinkach film nabiera realizmu i porusza kilka ważnych problemów przetrwania (schronienie, woda, działanie w grupie). To wszystko podane w amerykańsko-młodzieżowym sosie. Można obejrzeć.
"Bohaterowie bez fikcji", "Prawdziwi bohaterowie"
("True Heroes")
sobota 11:00, 18:00
niedziela 14:00
Zone Reality Oparte na faktach historie ludzi, którzy zaryzykowali życie, aby ratować innych. Rekonstrukcje dramatycznych sytuacji, w których każda sekunda jest na wagę życia. [za www.tv.wp.pl] Drobiazgowa analiza zagrożeń, podejmowanych działań i popełnianych błędów.
"Misja przetrwanie" ("The Colony 2") poniedziałek 15:00
piątek 22:30
sobota 3:00
Discovery Science Siedmiu ochotników wkracza do Kolonii _ stworzonego specjalnie na potrzeby programu postapokaliptycznego świata, aby przekonać się, czy możliwe jest przetrwanie, a następnie odbudowanie ludzkiej cywilizacji po globalnym kataklizmie. W tym wydaniu ochotnicy próbują stać się samowystarczalni, ale kurczące się zapasy i pojawienie się obcych burzą ustalony porządek. Na dodatek, zostają zaatakowani.[za www.tv.wp.pl]
"Dwa oblicza survivalu" ("Dual survival") środa 21:30
czwartek 3:50
piątek 23:30
Discovery Channel Dwaj eksperci sztuki przetrwania, Dave Canterbury i Cody Lundin wyprawiają się w dzikie i niebezpieczne miejsca. Dave jest dawnym komandosem typowym przedstawicielem survivalu militarnego. Cody chodzi boso i stara się współgrać z naturą.
Moim zdaniem to najlepszy program survivalowy od czasów Mearsa - obaj eksperci, mimo różnic w podejściu do ptrzetrwania, szanują się nawzajem i uzupełniają. Jednocześnie wytykają swoje błędy i tłumaczą je. Polecam!
"Małżeństwo w dżungli" ("Man, Woman, Wild") sobota 19:00
niedziela 17:00
Discovery Channel Mykel Hawke jest ekspertem szkoły przetrwania sił specjalnych armii USA. Jego żona, Ruth, jest dziennikarką. Widzowie spotkają się z nimi w najbardziej odległych i niebezpiecznych zakątkach świata. Bohaterowie muszą przeżyć w dziczy cztery dni i cztery noce, mając ze sobą jedynie nóż. Dla Mykela takie przygody to chleb powszedni. Lata spędzone w Zielonych Beretach nauczyły go, jak przetrwać w każdych warunkach. Jednak dla Ruth spotkania z dziką przyrodą to nowe doświadczenie. W tym odcinku podczas przygody na pustyni Ruth traci przytomność.
"Cudem ocaleni" ("I Escaped Death") poniedziałek 0:00 Discovery World Relacje cudem ocalonych - rozbitków, porwanych.

UWAGA: Z jakiegoś powodu w telewizji dzień kończy się często o godzinie 5:00. Weźcie to pod uwagę czytając powyższą tabelkę.
UWAGA 2: Na kanałach zagranicznych (np. Discovery) programy mają swoje stałe pory wyświetlania przez cały czas emisji. Na kanałach polskich (np. TVP1) pora wyświetlania poszczególnych odcinków może się przesuwać z tygodnia na tydzień nawet o pół godziny.

Tworząc powyższą listę, korzystam ze stron internetowych Wirtualnej Polski i Discovery Channel. Niestety, czasem brak tam potrzebnych informacji, kiedy indziej programy są zmieniane bez uprzedzenia - mam nadzieję że mi wybaczycie ewentualne błędy zawinione przez innych.

survival_zielona_kuchnia