następny aktualnie w TV lista filmów survivalowych poprzedni

"Zaginieni" (Lost) (teraz ?)

USA, 2003; reż. J.J. Abrams, wyk: Matthew Fox, Evangeline Lilly, Terry O'Quinn

Serial jest ewenementem na skalę światową - bił rekordy popularności w kilkudziesięciu krajach - wszędzie, gdzie był wyświetlany.

Kilkudziesięciu ludzi ocalonych z katastrofy lotniczej na tajemniczej i groźnej wyspie. Każdy ma coś do ukrycia: jest przestępca, milioner i ekspert od przetrwania. Jako film do oglądania jest świetny: napięcie, tajemnica, zwroty akcji, zaskoczenie. Niestety - realia survivalowe (o ile w ogóle dało się je zauważyć) zostały położone na całego:

  • Kiedy jeden z nich robi prowizoryczny kompas (zdjęcie po prawej), drugi daje mu swój, fabryczny. I nici z improwizacji.
  • Dwie osoby polują, dwie prowadzą ogródek, dwie noszą wodę a reszta leni się i czeka, nie próbując im pomóc.
  • Totalny brak organizacji a nawet instynktu stadnego. Trzeba śmierci jednego z rozbitków, żeby pozostali zatroszczyli się o jakiekolwiek schronienie.
  • Główny bohater (doktor) najpierw nie chce przyjąć na siebie odpowiedzialności za innych, a potem zmusza innych do wykonywania swojej woli.
  • Realizatorzy mogliby zatroszczyć się o oglądających, którzy mogliby znaleźć się w podobnej sytuacji i podsunąć kilka rozsądnych rozwiązań. A tu - NIC. Wszystko zostało poświęcone dla widowiskowości serialu. Survivlowcom można polecić ten serial tylko w jednym celu: Jako wprawkę do wyszukiwania błędów.

    survival_zielona_kuchnia