następny aktualnie w TV lista programów survivalowych poprzedni

"Szkoła przetrwania" (Ultimate Survival)

Discovery Channel (teraz ?)

Wg. tv.wp.pl : Brytyjski alpinista i poszukiwacz przygód, Bear Grylls, podróżuje po najbardziej niebezpiecznych i nieprzyjaznych zakątkach świata, od Alp w Europie po pustynię Moab w USA, i wykorzystując doświadczenie i techniki przetrwania, sprawdza, czy uda mu się tam przeżyć.

Zapowiedź wyglądała jak następny "Survivorman". Niestety program zawiera sporo rad nieprzydatnych, rzeczy nielogicznych lub nieprzemyślanych głupot. Czasem to oglądam w charakterze survivalowego żartu - wyłapując błędy (np. picie moczu na pustyni).
Najgroźniejsze było chyba picie wody prosto ze strumienia w dżungli. A potem sie zdziwił, dlaczego dostał biegunki. Następnego dnia wyciągnął kubek i przegotował wodę - pomogło. Innym błędem jest chodzenie bez czapki w największy nawet mróz.

P.S. Później dowiedziałem się że program jest reżyserowany z pełną ekipą filmową - sztucznie i "na siłę". Na Youtube można sobie znaleźć dowody na to.

P.S.2 Bear Grylls mimo że występuje w telewizji edukacyjnej nie uczy tylko pozuje na twardziela - włazi na każdą skałę czy tego potrzeba czy nie, zjada każdy syf jaki znajdzie, biega jak wariat tam gdzie nawet chodzenie jest niebezpieczne i wskakuje do każdej wody jaką znajdzie. A najgorsze jest to, że taki właśnie podoba się młodzym, niedoświadczonym sympatykom survivalu. Dlatego specjalnie dla niego stworzyłem nową kategorię oceny jakości.

P.S.3 Co ciekawe, jego książka już nie ma takich wad.

survival_zielona_kuchnia