następny aktualnie w TV lista filmów survivalowych poprzedni

"Walka o ogień" (La Guerre du Feu)

Francja/USA/Kanada, 1981; reż. Jean-Jacques Annaud; wyst: Everett McGill, Ron Perlman, Nicholas Kadi, Rae Dawn Chong,

Blisko 80 tysięcy lat temu spokojne życie jednego z plemion pierwszych ludzi przerywa wypadek, w wyniku którego gaśnie przechowywany przez nich ogień. Aby odzyskać najcenniejszy skarb i szansę na przeżycie w świecie pełnym dzikich zwierząt, trzech śmiałków wyrusza na poszukiwanie nowego ogniska. Wyprawa jest śmiertelnie niebezpieczna: po drodze bohaterowie napotykają dzikie zwierzęta i inne plemiona, a wśród nich także kanibali. Okazuje się też jednak bezcenna: jeden z mężczyzn poznaje kobietę z innego szczepu i dzięki niej dowiadują się, jak samemu rozpalić ogień, uczą się śmiechu i troskliwości oraz porozumiewania z innymi. Powoli w prehistorycznym, nieznanym świecie z dzikich, podobnych małpom istot rodzi się homo sapiens.

Błyskotliwe połączenie filmowej fantazji ze współczesną wiedzą o paleolicie. Jeden z najlepszych i najoryginalniejszych filmów Jeana-Jacques'a Annauda ("Imię róży" i "Siedem lat w Tybecie"). Mimo, że w filmie nie pada ani jedno zrozumiałe słowo - dialogi układało aż dwóch ludzi (gesty i słowa). Ponieważ wcześniej czytałem książkę na podstawie której został nakręcony film (autor - J.H.Rosny) uważam że film jest lepszy od książki - m.in. przez brak dialogów. Film kręcono w plenerach Szkocji, Islandii, Kanady i Kenii a charakteryzacja aktorów jest imponująca.

Survivalowo film wspaniałym pokazem minimalizmu - czy ktoś z nas potrafiłby używać tak jak oni: odzieży ze skór, włóczni utwardzanej w ogniu (lub z kamiennym grotem), miotacza strzał (atlatl) lub rozpalać ogień?

survival_zielona_kuchnia